İçinde ısıtıcı bloklar bulunan bir kanalda zorlanmış taşınım ile soğutmanın işileştirilmesi için gözenekli malzeme kullanımının etkilerinin sayısal olarak incelenmesi
Forced convection cooling enhancement in a channel by use of porous materials with heat generated blocks attached
- Tez No: 166032
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İİİ İÇİNDE ISITICI BLOKLAR BULUNAN BİR KANALDA ZORLANMIŞ TAŞINIM İLE SOĞUTMANIN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN GÖZENEKLİ MALZEME KULLANIMININ ETKİLERİNİN SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) R. Tolga GÜVEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada, dikdörtgen kesitli kanal içine yerleştirilen ısıtıcı blokların ve gözenekli malzemenin akışkan akışı ve ısı transferi özerine etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Kütle, Hareket ve Enerji denklemleri sayısal olarak çözülerek ortamdaki hız ve sıcaklık dağılımları belirlenmiştir. Kontrol hacmi formülasyonuna dayalı SIMPLE algoritması kullanan program modifiye edilmiştir. Gözenekli ortam kalınlığının ve akış geçirgenliğinin değişik değerleri için blok yüzeylerindeki Nusselt sayısı ve blokların içindeki en yüksek sıcaklıklar sonuçlarda verilmiştir. Isı iletim katsayısı ve akış geçirgenliği yüksek gözenekli malzemenin uygun geometri ile kullanılması durumunda ısı transferinde artış gözlenmiştir. Gözenekli malzemenin geçirgenliğinin düşük olması ısı transferini düşürmüştür. Bilim Kodu : 931 Anahtar Kelimeler : Zorlanmış konveksiyon, Gözenekli ortam. Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nuri YÜCEL
Özet (Çeviri)
IV FORCED CONVECTION COOLING ENHANCEMENT IN A CHANNEL BY USE OF POROUS MATERIALS WITH HEAT GENERATED BLOCKS ATTACHED (M.Sc Thesis) R. Tolga GÜVEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Laminar forced convection cooling of heat generating blocks mounted in a parallel plate channel is presented in this numerical investigation. The effect of insertion of porous matrix is considered. The Brinkman Forchheimer extended Darcy model is used to model the flow inside the porous domain. A computer program based on SIMPLE algorithm was modified. The mass, momentum and energy equations are solved numerically by a control volume based procedure, temperature and velocity distributions were determined. The study investigates the effect of several operating parameters such as porous layer thickness and Darcy number on the heat transfer and fluid flow. The results show that heat transfer can be enhanced by insertion of porous material. It is found that highly conducting porous matrix causes increase on the Nusselt number and decrease on the dimensionless maximum temperature. Science Code : 931 Key Words : Forced convection, porous medium. Page Number: 89 Adviser : Prof. Dr. Nuri YÜCEL