İçten yanmalı motorlarda kullanılan kuru tip hava filtreleri için mikro denetleyici kontrollü tıkanıklık devresi tasarımı
Design of microsupervisory controlled congestion indicator circuit for dry air filters in internal combustion engines
- Tez No: 166034
- Danışmanlar: PROF.DR. SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İçten yanmalı motorlarda hava filtresi kullanımının temel amacı, motora giren hava içerisindeki kirleticileri tutmak ve motor parçalarında oluşabilecek aşıntıların önüne geçmektir. Hava filtresinin kirlenme süresi, taşıtla kat edilen mesafeye ve çalışma süresine bağlı olmayıp, havada bulunan kirletici oranına bağlı olduğundan hava filtresi kirliliğinin zamanında tespit edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bir mikrodenetleyici (PIC) tarafından kontrol edilen iki basınç sensörü yardımıyla filtre tıkanıklığını tespit eden devre tasarlanmıştır. Ayrıca hava filtresi yüzey alanının etkinliğinin filtre çıkış basıncına, motorun hava tüketimine, volümetrik verime ve turbo basıncına etkileri incelenmiş ve deney sonuçları grafikler halinde verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Hava Filtresi, Mikrodenetleyici, Filtre Tıkanıklık Göstergesi, Hava Debisi
Özet (Çeviri)
The main purpose of using air filters in internal combustion engines is, to hold the pollutives in the air and to prevent parts of the engine from possible deteriorations. Since becoming dirty period of the air filter is not proportional to the distance gone by the vehicle and the duration of running but to the pollutive ratio in the air, it is important to determine the dirtness of the air filter on time. In this study, a circuit which determines the congestion of the filter by means of two pressure sensors controlled with a microcontroller (PIC) is designed. Beside these the effects of air filter surface area on filter exit pressure, the air flow of the engine, volumetric efficiency and turbo pressure are investigated and the results of experiment are given with graphics.Key Words : Air Filters, Microcontroller, Congestion indicator Of Filter, Air Flow