Esnek üretim sistemlerinin petri netler kullanılarak modellenmesi
Modeling of felxible manufacturing system (FMS) by using petri nets
  1. Tez No: 166115
  2. Yazar: BİLGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
III ESNEK ÜRETİM SİSTEMLERİNİN PETRI NETLER KULLANILARAK MODELLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bilge ÖZTÜRK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Petri Netler, eş zamansız ve paralel sistemlerin modellenmesi, analizi ve dizaynı için geliştirilmiş etkili bir araçtır. Bu tez kapsamında, bir esnek üretim sisteminin modellemesi ve analizi Petri Netler kullanılarak yapılmıştır. Bu tezin ilk bölümünde Petri Netlerin genel yapısı ve özellikleri açıklanmıştır. Ardından mevcut bir imalat fabrikasmdaki esnek üretim sisteminin modellemesi yapılmıştır. Önce alt sistemlerin modellemesi yapılıp ardından alt modeller birleştirilerek tüm sistemin modeli elde edilmiştir. Sistemin canlılık, sınırlılık vb. özellikleri MATLAB Alt Program kullanılarak desteklenmiştir. Tezin son kısmında ise esnek üretim sistemlerinin kontrolünde kullanılabilecek modeli geliştirmek için gerekli yapılara değinilmiştir. Bilim Kodu : Makine Mühendisliği Anahtar Kelimeler : Petri Net, Esnek üretim sistemi, modelleme, simfîlasyon Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
IV MODELING OF FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEM (FMS) BY USING PETRI NETS (M.Sc Thesis) Bilge ÖZTÜRK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT Petri Nets is a powerful tool for the modeling, analysis and design of asynchronous, concurrent systems. In this thesis, a flexible manufacturing system is modelled and analysed using Petri Nets. The general structure and specifications of Petri Nets were presented in the first part of the thesis. Then, components of an existing flexible manufacturing system in a manufacturing facility were modelled using Petri Nets. The Petri Nets of the components are combined to obtain the Petri Net model of the whole system. The structural properties such as liveness, boundedness were analysed using Petri Net Toolbox for MATLAB. After, simulation of modelled system was made. In the last part of the thesis, various structures that are necessary to apply the develop model to control of FMS are presented. Science Code : Mechanical Engineering Key Words : Petri Nets, Flexible manufacturing system (FMS), modelling, and simulation Page Number: 95 Adviser : Asst. Prof. Mustafa YURDAKUL