Çok amaçlı bulanık seri iş akışlı dal sınır algoritması
Multiobjective fuzzy flowshop branch bound algorithm
  1. Tez No: 166039
  2. Yazar: EZGİ KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
III ÇOK AMAÇLI SERİ İŞ AKIŞLI BULANIK DAL SINIR ALGORİTMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ezgi KARAHASANOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Üretim çizelgeleme bir imalat sisteminin verimliliğinin belirlenmesinde kullanılan en önemli metottur. Çizelgeleme, üretim kaynaklarının etkin kullanımı ve müşterilerin teslim tarihlerinin karşılanması suretiyle mevcut pazarda rekabetçi gücünü koruyabilmesi için işletmeler için bir araçtır. Bu çalışmada akış tipi çizelgeleme probleminde işlem zamanları ve teslim tarihlerinin bulanık olduğu durum, tamamlanma zamanı, maksimum gecikme ve toplam akış zamanı kriterlerini en iyileyecek çok amaçlı dal ve sınır algoritması sunulmuştur. Algoritma farklı iş ve makine sayısına sahip problemler üzerinde test edilmiştin Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Akış tipi çizelgeleme, bulanık küme, dal sınır algoritması Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
IV MULTIOBJECTIVE FUZZY FLOWSHOP BRANCH BOUND ALGORITHM (M.Sc. Thesis) Ezgi KARAHASANO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT The production scheduling is an important method for determining the productivity of a manufacturing system. Scheduling is a tool to maintain an enterprise's competitive power in the market by effective use of resource and fulfilling the due dates. This study, in the flow shop scheduling problem, considers a situation that has uncertain processing times and due dates and m- machine scheduling problem that optimizes a weighted sum of fuzzy makespan, fuzzy maximum tardiness and fuzzy total flow time based on multi objective branch and bound algorithm. The algorithm was tested on the problems with different number of jobs and different number of machines. Science Code : 919 Key Words : Scheduling, Flowshop, Fuzzy, Branch Bound Page Number: 119 Adviser : Prof. Dr. Serpil EROL