Türkiye'de taşımacılık sistemleri ve karayollarında meydana gelen trafik kazaları içerisinde ticari araçların yeri
The transportation systems in Turkey and the role of the commercial vehicles involved traffic accidents among all road accidents
- Tez No: 166049
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
m TÜRKİYE'DE TAŞIMACILIK SİSTEMLERİ VE KARAYOLLARINDA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZALARI İÇERİSİNDE TİCARİ ARAÇLARIN YERİ (Yüksek Lisans Tezi) Uğur Yaşar GÜNAYDİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Ülkemizde ulaştırma sistemleri, arasında karayolu taşımacılığının ön plana çıkması ve coğrafi şartların elverişli olmasına rağmen havayolu, denizyolu, demiryolu ve boru taşımacılığının değişik nedenlerden dolayı istenilen düzeyde kullanılamanıasından dolayı birtakım soranlar ortaya çıkmıştır. Ba soranların başında yer alan trafik kazalarından, karayolunu kullanan ticari araç sürücüleri de oldukça fazla etkilenmektedir. Bu çalışmada, ulaşım türleri arasında dengenin sağlandığı, Türkiye'nin transit Sike konumunu kuvvetlendiren, maksimum can ve mal güvenliğinin temin edildiği, çevreye verilen sararların en aza indirildiği, bilgi ve iletişim teknolojilerinden en 1st düzeyde yararlanılan. uluslararası hukuk ve kurallarla ayninin bir ortamda ekonomik, hızlı, konforlu, güvenli ve kesintisiz ulaşım hizmeti sağlanmasına yönelik çözümler aranmış, aynca trafik kazalarından zarar gören ticari araçların karışmış olduktan kazaların istatistiklerinin çok yönlü incelenerek* bu tür kanalara karışma oranlarının azaltılmasına yönelik öneriler getirilmiştir. Bilim Koda : 710-10 Anahtar Kelimeler : Karayolları, taşımacılık, ticari, trafik kazası Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
IV THE TRANSPORTATION SYSTEMS IN TURKEY AND THE ROLE OF THE COMMERCIAL VEHICLES INVOLVED TRAFFIC ACCIDENTS AMONG ALL ROAD ACCIDENTS (M. Sc. Thesis) Uğur Yaşar GÜNAYDIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE June 2005 ABSTRACT In our country, some problems have come up due to the fact that road transportation became popular amongst the other transportation systems and the fact that air, sea, rail and subway transportation systems were not used on a desired level because of some other reasons though geographical conditions are sufficient. The professional drivers, driving for commercial concerns, are influenced so much by traffic accidents, leading above mentioned problems. In this study, it is researched to determine the specialities of the atmosphere in which the balance amongst transportation systems is maintained. And also it is underlined how to strengthen the Turkey's position as a transit country; hew to ensure traffic safety regarding protection of life and property; to diminish the damage on environment; to support the information and communication technologies on a higher level; to perform economical, faster, comfortable, safe and on going transportation service in accordance with the international laws, regulations and rules and to find out the strategies to solve the problems.On the other hand, in this study, the statistics of the traffic accidents in which commercial vehicles are involved are researched in detail and recommendations to decrease the rate of those accidents among all accidents are stated. Science Code : 710-10 Key Words : Roadways, transportation, commercial, traffic accidents Page Number: 101 Adviser : Assistance Professor. Kurtüiuş BORAN