Fındık yağı metil esterinin dizel motorlarında alternatif yakıt olarak kullanımının deneysel olarak araştırılması
An experimental search for the use of hazelnut oil as an alternative fuel in diesel engines
  1. Tez No: 166050
  2. Yazar: MEVLÜT SÜREYYA KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ill FINDIK YAĞI METİL ESTERİNİN DİZEL MOTORLARDA ALTERNATİF YAKIT OLARAK KULLANIMININ DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI ÖZET Ülkemizdeki hızlı nüfus artışı ve sanayileşme nedeniyle enerji ihtiyacı sürekli olarak artmaktadır. Üretilen enerjinin tüketilen enerjiye oranı yıllar geçtikçe azalmaktadır. Ülkemiz, enerji ihtiyacının yaklaşık % 43' ü ham petrol ile karşılanmakta olup, bu oranın % 80'nin den fazlası ithal edilmektedir. Petrolün yaklaşık %99'luk kısmı taşımacılık sektöründe kullanılmaktadır. Bu nedenle petrole alternatif yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılması ülkemiz için hem ekonomik açıdan hem de stratejik açıdan çok önemlidir. Bu çalışmada, findik yağı metil esterinin dizel motorlarında alternatif yakıt olarak kullanımı deneysel olarak incelenmiştir. Fındık yağı metil esteri, kurulan reaktör düzeneğinde üretilip fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen findik yağı metil esteri dört silindirli, direkt enjeksiyonlu, turboşarjlı bir dizel motorda test edilmiştir. Yapılan motor performans ve emisyon testleri, fındık yağı metil esteri ve dizel yakıtının moment ve güç değerlerinin birbirine çok yakın olduğunu göstermiştir. Fındık yağı metil esterinin CO, COı, NOx ve duman koyuluğu emisyonlarının da dizel yakıtına göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Fındık yağı metil esterinin motor ayarlarında değişiklik yapılmadan kullanılabileceği gibi, enjeksiyon avansının değiştirilmesi ile performans ve emisyon değerlerinde daha iyi sonuçlar eîde edilebileceği ortaya konmuştur. Bilim Kodu Keywords Sayfa Sayısı Tez Yöneticisi 626.10.00 Fındık yağı, biyodizel, alternatif yakıt, metil ester 152 Yrd. Dr. Yakup İÇİNGÜK
Özet (Çeviri)
IV AN EXPERIMENTAL SEARCH FOR THE USE OF HAZELNUT OIL AS AN ALTERNATIVE FUEL IN DIESEL ENGINES, ABSTRACT The energy need in our country hits been continously increasing due to rapid population growth and industrialization. The ratio of the energy produced to energy consumed has ever been decreasing. Our country meets 43 % of the energy needs by means of crude oil and more than 80 % of this need is met by imported oil. The 99% of the total oil is used in transportation sector. Hence, to search a new and renewable energy source as an alternative fuel against oil is very important in terms of strategic and economic aspects. In this research, the use of the methyl ester of hazelnut oil as an alternative fuel has been studied through an experimental method. The methyl ester of hazelnut oil has been produced in a restructured reactor mechanism and its physical and chemical characters have also been defined. The methyl ester of hazelnut oil produced has been tested in a -four cylindered, direct injectioned and turbo charged- diesel engine. The tests carried out for the engine performance and emission have showed that the power and moment values of the methyl ester of hazelnut oil and diesel fuel are so dose to each other. It has also been determined that CO, C02, NOx and smoke darkness emissions of the methyl ester of hazelnut oil are low compared with those of diesel fuel. The results of the research have revealed that the methyl ester of hazelnut oil can not only be used without any change of the engine adjustments but also a better result of performance and emission values could be reached with the change of injection advance. Science Code : 626.10.00 Key Words : Hazelnut oil, biodiesel, alternative fuel, methyl ester Page Number : 152 Adviser : Assist. Prof. Yakup İÇİNGÜR