Türkiye'de ticari araçların trafik kazalarına etkileri
Affect of commercial vehicles on traffic accidents in Turkey
- Tez No: 196724
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
TÜRK YE'DE T CAR ARAÇLARIN TRAF K KAZALARINAETK LER(Yüksek Lisans Tezi)Metin ŞENTÜRKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETTürkiye, ticari araç sayısı, ticari araçların kazaya karışma oranı ve ticariaraçların neden olduğu kaza sonucu ölü ve yaralı sayıları bakımındandiğer Avrupa devletlerine göre daha yüksek değerlere sahip ülkelerdenbirisidir. Türkiye'de meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazalardaticari taşıtlar hususi taşıtlara nazaran kazaya karışma oranı 2,33 katdaha yüksektir. Kazaların nedeni %96,99 sürücü hataları gibi gözüksede, asıl etken yolcu ve yük taşımacılığının ticari araçlar tarafından veyetersiz olan karayolu ağı ile yapılmasıdır. Yıllardan beri süregelenulaşım politikalarındaki yanlışlıklar sonucu büyük oranda karayollarınayatırım, yolcu ve yük taşımacılığının ticari araçlar tarafındanyapılmasına neden olmuştur. Halbuki karayolu ulaşım sistemi diğerAvrupa ülkelerinde genellikle otomobiller için kullanılmaktadır. Diğer(denizyolu, demiryolu ve havayolu) ulaşım sistemlerine ülke olarakkaynak ayırmayışımızın sonucu olarak yolcu ve yük taşımacılığı ticariaraçlarla yapılmaktadır. Ticari araçların karayollarında çok yoğunolması, ticari araçların yapısı itibariyle trafiği yoğunlaştırdığı vekarayolu ulaşım sistemimizin yetersiz olduğu göz önüne alınırsa, kazayapma oranının artacağı açıkça ortadadır.Bu çalışma, Türkiye'de ticari araçların meydana getirdiği trafikkazalarını ve oluş nedenlerini incelemeye, meydana gelen bu kazalarıngelecekte azaltılması için gereken önlemleri belirlemeye yönelik biraraştırmadır. Bu araştırmada Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik Kazastatistikleri, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Kaza statistikleri,Devletstatistik Enstitüsü Trafik Kazaları statistikleri, Devlet PlanlamaTeşkilatı Ulaştırma Özel htisas Komisyonu Raporları, Türkiye Şoförlerve Otomobilciler Federasyonu Raporları ve konu ile ilgili diğeristatistiksel veriler ve raporlar değerlendirilerek, ticari araçların nedenolduğu kazaların azaltılması için öneriler geliştirilmiştir.Bilim Kodu : 911.1.134Anahtar Kelimeler : Ticari araç,trafik kazalarıSayfa Adedi : 145Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Yusuf DEM REL
Özet (Çeviri)
AFFECT OF COMMERC AL VEH CLES ON TRAFF C ACC DENTS NTURKEY(M.Sc. Thesis)Metin ŞENTÜRKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTTurkey has a higher rate of the number of commercial vehicle, numberof accident caused by commercial vehicle and number of injured anddeath people by these accidents than other European Countries. Thenumber injured and killed people caused by commercial vehicle is 2,33times higher than that of private vehicles. Although on the officialdocuments the reason of these accidents seem to be driver?s errantwhich is about 96,99%, the main reason of that is the transportation ofboth cargo and human on the insufficient road conditions and bycommercial vehicles. Wrong transportation policies for years havebeen caused transportation by road and highway with commercialvehicles. Despite of Turkey developed European Countries use thehighway for just transition of private vehicles. Due to insufficientinvestment on the other alternatives such as railways, maritime lines orairways, the transportation has made by commercial road vehicles forboth cargo and passenger. If we consider increase number of thecommercial road vehicles and insufficient road constructioncomparing to this number, it is caused to traffic congestion andconsequently increase in traffic accidents.On this paperwork, for the accident originated by the commercial roadvehicles, reason of these accidents and action will be taken to preventor decrease of these accidents. During the research, Statistics ofTraffic Accident by General Directorate of Highways, Statistics TrafficAccidents by General Directorate of Security, Institute of GovernmentStatistics, The Export Committee Reports by State PlanningOrganization, The Reports and statistics by Turkish DriversAssociation and the other statistics and reports considered and somepreventing suggestions was presented.Bilim Kodu : 911.1.134Anahtar Kelimeler : Commercial vehicle, traffic accidentsSayfa Adedi : 145Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Yusuf DEM REL