Veri zarflama analizinde süper etkinlik ve bir uygulama
Super efficiency in data envelopment analysis (DEA) and a case study
- Tez No: 166048
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İÜ VERİ ZARFLAMA ANALİZİNDE SÜPER ETKİNLİK ve BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Emine Demet MECİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Veri Zarflama Analizi (VZA), günümüzde popüler araştırma yöntemlerinden biri haline gelmiştir. VZA' da amaç, incelenen karar verme birimleri (KVB) arasında en az girdi birleşimi iîe en çok çıktı birleşimini üreten en iyi (optimal) KVB' leri belirlemektir. Elde edilen bu en iyi (optimal) KVB'ler etkinlik sınırını oluşturmaktadır. Bu sınıra olan uzaklığına göre bir KVB'eiiî etkin olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu çalışmada 2003-2004 öğretim yılında ODTÜ'deki 31 bölümün eğitim ve araştırma faaliyetleri açısından etkinliği 3 girdi, 7 çıktı değişkeni kullanılarak ölçülmüştür. Bu amaçla VZA'da kullanılan Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) ve A Siaeks-Based Measure of Effîcicncy (SBM) yöntemleri ile etkin ve etkin olmayan KVB'ler belirlenmiştir. CCR ve SBM yöntemleri, sadece etkin birimleri belirlerken, süper etkin KVB'yi belirleyememektedir. BH nedenle VZA'da geliştirilmiş Andersen ve Petersen (AP), Mehrabian, Alirezaee ve Jahaashahloo (MAJ) ve A Slaeks-Based Measure of Süper Efficiency (Süper SBM) süper etkinlik yöntemleriyle KVB' îer sıralanarak, süper etkin KVB bulunmuştur. Daha sonra AP, MAJ ve Süper SBM yöntemlerinden elde edilen sonuçların tutarlılığı temel bileşenler analizi ve Spearman testi ile araştırılmıştır. Bilim Kodu:229 Anahtar Kelimeler : Performans Değerlendirmesi, Veri Zarflama Analizi, Süper Etkinlik, AP, MAJ, Süper SBM, Üniversite Sayfa Adedi: 77 Tez Yöneticisi: Doç.Dr, İhsan ALP
Özet (Çeviri)
İV SUPER EFFICIENCY IN DATA ENVELOPMENT ANALYSIS (DEA) AND A CASE STUDY (M.Sc. Thesis) Emine Demet MECİT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT DEA has become a popular method for scientific research. In DEA, the goal is to find optimal decision making units (DMU) which produce the least inputs and the most outputs. An efficiency bound is formed with these optimal DMUs. According to the distance between the bound and a DMU, it is decided that the unit is efficient or not. In this study, the efficiency of 31 departments at METU is measured by 3 input and 7 output variables concerning their educational and research facilities. Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) and A Slacks-Based Measure of Efficiency (SBM) methods used in DEA are utilized to decide efficient and non-efficient DMUs. However, CCR and SBM methods can not find a super efficient DMU while only deciding efficient units. Thus Andersen and Petersen (AP), Mehrabian, Alirezaee ve Jahanshahloo (MAJ) and A Slacks-Based Measure of Super Efficiency (Super SBM) methods developed in DEA are applied to rank DMUs so that the super efficient DMU is determined. After this, the consistency of the results found by AP, MAJ and Super SBM methods is checked by Principal Components Analysis and Spearman's test. Science Code :229 Key Words : Performance Evaluation, DEA, Super Efficiency, AP, MAJ, Super SBM, University Page Number: 77 Adviser : Assoc. Prof. Dr. İhsan ALP