Tarihsel süreç içinde Kayseri ticaret yapıları ve Kayseri Kale Çarşısı'nın değerlendirilmesi
Kayseri traditional buildings in historical process and evaluation of Bazaar of Kayseri Castle
- Tez No: 166051
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSU BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
üi TARİHSEL SÜREÇ İÇİNDE KAYSERİ TİCARET YAPİLARİ VE KAYSERİ KALE ÇARŞISININ DEĞERLENDİRİLMESİ {Yüksek Lisans Tezi) Eda KIZILKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bu tez kapsamında, Kayseri ticaret yapılar? tarihsel süreç içerisinde incelenerek, geleneksel yapıların alışveriş fonksiyonu ile yeniden yorumlanması bağlamında Kayseri Kale Çarşısı değerlendirilmiştir. Çalışmadaki amaç; bu çarşı yapısının kişilerin ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verebildiğini, onlar tarafından ne şekilde algılandığını ve gelecekte nasıl bir şekilde kullanılması gerektiğini sorgulamak ve kullanıcıların görüşlerini çok yaktn bir zamanda burada yeni bir yapılanma planlayan yerel yönetimlere aktarmaktır. Bu amaçla, farklı kullanıcı profillerinin görüşlerini almak için, farklı statü, cinsiyet ve yaştaki; akademisyenler, belediye çalışanları, üniversite son sınıf öğrencileri, lise son sınıf öğrencileri, halk ve esnaf olmak üzere 6 denek grubuna (her gruptan 50 kişi olmak üzere toplam 300 kişi) anket uygulanmıştır. Kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan anket çalışmasıyla elde edilen sonuçlar, kale içindeki mevcut projenin çok fonksiyonlu alışveriş fonksiyonuyla örtüşmediği ve yapılan eklentilerle (barakalar) yapının okunabiiirliğinin güçleştirildiği yönündedir. Çalışma bulguları lise öğrencilerinin, diğer gruplara kıyasla, mekana daha olumlu baktığını, akademisyenlerin ise en eleştirel grup olduğunu göstermiştir.iv Bilim Kodu : 601 01 00 Anahtar Keîimeier : Alış-veriş, Alışveriş WSerkezi, Ticaret Yapılan, Çarşı Sayfa Adedi : 155 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Aysu Başkaya
Özet (Çeviri)
KAYSERİ TRADITIONAL BUiLDÎNGS SN HISTORICAL PROCESS AND EVALUATION OF BAZAAR OF KAYSERİ CASTLE (M. Sc. Thesis) Eda KIZILKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT in this thesis, the bazaar of the Kayseri Castie is assessed in terms of shopping function of traditional buildings and reinterpretation of them through investigation of Kayseri trading centers over time. The aim of the study is to query whether this bazaar could meet people's needs, how it is perceived by them and in what way it should be used and to transfer the user's view to the local goverment who plans a new restructuring soon. To this end, in order to obtain different people's views from different social circles, a survey has been applied to six experimental groups consisting of academics, municipality employees, university senior students, high school students, the public, tradesmen from different social status, sex and age (50 people from each group, totally 300). The results obtained through the questionnaire with closed- and open-ended questions tend to show the current project in the castle does not match with mufti-shopping function and perception of the traditional structure grows different with the sheds added afterwards. The findigs of the study show that high school students consider it more positively compared to other groups, but academicans are the most critical group.Science Code Key Words Page Number Adviser 601 01 00 Shopping. Shopping centre, traditional buiidings, bazaar 155 Assoc. Prof. Dr. Âysu Başkaya