Ortogonal dengeli tamamlanmamış blok düzenleri
Orthogonal balanced incomplete block designs
  1. Tez No: 166058
  2. Yazar: HANİFE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İİİ ORTOGONAL DENGELİ TAMAMLANMAMIŞ BLOK DÜZENLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Hanife BULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET t-düzenleri, kombinatöryel düzenler sınıfına girer ve düzen teorisinin en önemli yapılarıdır. Bu düzenler istatistiksel deneylerde yapı maliyetini minimum yapmada önemlidir. Dengeli Tamamlanmamış Blok Düzenleri (BIBD), t- düzenlerin bir özel sınıfıdır. Ortogonal BIBD (OBIBD) 1er, (BIBD)lerin bir genelleştirmesidir ve s>l olmak üzere s tane BIBD in üst üste konması şeklinde tanımlanır. Bu çalışmada OBIBD 1er için gerekli olan temel kavramlar ve geometrik özellikler ve Tam Graeco-Latin Dengeli Tamamlanmamış Blok Düzenleri (PERGOLA) 1ar verilmiştir. Ayrıca İç içe (Nested) Dengeli Tamamlanmamış Blok Düzenlerinden (NBIBD) ve bunların yapılandırılması ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Bu düzenler matematiksel terminolojiye çok bağlıdır. Fakat burada matematiksel ayrıntılara fazla girmeden sadece istatistiksel bir yaklaşım çerçevesinde teorik olarak incelenmişlerdir. Bilim Kodu :212 Anahtar Kelimeler : t-Düzenleri, Afin Düzlem, Projektif Düzlem, Dengeli Tamamlanmamış Blok Düzenleri (BIBD), Ortogonal BIBD (OBIBD), Tam Graeco-Latin Dengeli Tamamlanmamış Blok Düzenleri (PERGOLA), İç içe Dengeli Tamamlanmamış Blok Düzenleri (NBIBD). Sayfa Adeti : 123 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hülya BAYRAK
Özet (Çeviri)
ORTHOGONAL BALANCED INCOMPLETE BLOCK DESIGNS (M. Sc. Thesis) Hanife BULUT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT t-designs, which are the most important structures of the design theory, are classified into the combinatorial designs. These designs play a vital role in reducing the structural expenses of the statistical experiements. Balanced Incomplete Block Designs (BIBD) are the special part of the t-designs. Orthogonal BIBD (OBD3D) is one of the generilazation of (BIBD) and defined as the piling s times BIBD on top of each other with s>l. In this research, the essential laws, geometrical rules and Perfect Graeco-Latin Balanced Incomplete Block Designs (PERGOLA) for OBIBD are shown. Also, Nested Balanced Incomplete Block Designs (NBIBD), their creation and attributes are mentioned. The designs are related to the mathematical terminolgy. However, these are theoretically analyzed with a statistical approach without involving in a deep mathematical detail. Science Code : 212 Key Words : t- Designs, Affine Plane, Projective Plane, Balanced Incomplete Block Designs (BIBD), Orthogonal BD3D (OBIBD), Perfect Graeco-Latin Balanced Incomplete Block Designs (PERGOLA), Nested Balanced Incomplete Block Designs (NBIBD). Number of Pages : 123 Superviser : Prof. Dr. Hülya BAYRAK