Savunma sanayinde kullanılan tehlikeli maddelerin riskleri, giderilmesi ve mevzuatın değerlendirilmesi
Risk, removal of hazardous substances in defense industry, and evaluation of regulations
  1. Tez No: 166069
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
SAVUNMA SANAYİİNDE KULLANILAN TEHLİKELİ MADDELERİN RİSKLERİ, GİDERİLMESİ VE MEVZUATIN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2005 ÖZET Savunma sanayii; altında birçok sanayii kolunu barındıran bir üst sanayii koludur. Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerin doğrudan yansıtıldığı savunma sanayi ürünlerinde yaşanan gelişmeler, geliştirilen ürünlerde insan sağlığına zararlı birçok tehlikeli maddenin kullanılması zaruretini de beraberinde getirmektedir. Bu durum üretim sürecinde ve savunma sanayi ürünleriyle yapılacak çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği açısından özel koruyucu güvenlik tedbirlerinin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma; savunma sanayiinde kullanılan tehlikeli maddelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından taşıdığı risklerin tespit edilerek, mevcut ulusal ve uluslararası hukuki düzenlemeler ile bu alanda yapılmış bilimsel çalışmalar ışığında risklerin giderilmesi için alınması gerekli tedbirlerin ortaya konulmasına yönelik olarak yapılmış bir araştırmadır. Ayrıca sonuç bölümünde; tespit edilen hususlar çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri işyerleri ile birlik ve tesislerde tehlikeli maddelerin zararlı etkilerine maruz kalanların korunmasına yönelik yapılacak çalışmalarla ilgili önerilerde bulunulmaktadır. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Savunma Sanayi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Tehlikeli Maddeler Sayfa Adedi : 164 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
IV RISKS, REMOVAL OF HAZARDOUS SUBSTANCES IN DEFENSE INDUSTRY, AND EVALUATION OF REGULATIONS (M.Sc. Thesis) İbrahim ÖZKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Defense industry is a high industry branch that includes many other civil industrial branches. These industrial branches are not only related with only civilian industrial areas, but also with weaponry products. The improvements in defense industry products, in which most of the scientific and industrial innovations are reflected, have also brought the necessity of using many hazardous materials and chemicals. This situation has ended up with some inevitable precautions, both during production and usage of these defense products from the point of occupational health and safety. This research is intended to expose the risks related with the hazardous materials in defense industry, and to put forward precaution measurements for the safety and health of employees and military personnel, with the lights of national and international jurisprudence rules and the scientific studies. Furthermore in the conclusion part of the research, it has been proposed some suggestions related with protection of military personnel from the negative impacts of the hazardous substances in defense products during the life cycle. Science Code : 708 Key Words : Defense Industry, Occupational Health and Safety, Hazardous Substances Page Number: 164 Adviser : Doç. Dr. Metin GÜRÜ