Orta nitelikli konut banyolarının iç mekan analizi
Analysis of the interiors of the bathrooms of middle socio-economic status (SES) houses
  1. Tez No: 166070
  2. Yazar: ÖNDER TOSUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ORTA NİTELİKLİ KONUT BANYOLARININ İÇ MEKAN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Önder TOSUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET İnsan yaşamının vazgeçilmez mekanı olan konutta, yaşamsal gereksinimlerin ve eylemlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği banyo mekanının genellikle tasarımlarda periyodik aralıklarla yeterince ele alınmadığı düşüncesinden hareketle Ankara'da orta sosyo-ekonomik düzeye (SED) sahip ailelerin banyoları üzerine bir araştırma yapılması amaçlanmıştır. Bu maksatla, Ankara' nın merkezinde bulunan 30 adet konuta ait banyolar tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilerek; bu banyoların mimari özellikleri, diğer mekanlar ile ilişkileri, yer alan eylemler ve eylem alanları, donatı elemanları ve özellikleri, fiziksel çevre faktörleri belirlenmiştir. Araştırma verileri, ayrıntılı bir anket yardımı ile toplanmış olup, ayrıca mekanların fotoğrafları çekilerek 1/20 ölçekli yerleşim planlan çizilmiştir. Sonuç olarak, banyolarda karşılaşılan sorunlar tespit edilerek, bunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Bilim Kodu : 500 10 13 Anahtar Kelimeler : Konut, Banyo, Islak Mekan, İç Mekan Tasarımı, Mobilya Sayfa Adedi : 179 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Kemal YILDIRIM
Özet (Çeviri)
11 ANALYSIS OF THE INTERIORS OF THE BATHROOMS OF MIDDLE SOCIO-EKONOMIC STATUS (SES) HOUSES (M.Sc. Thesis) Önder TOSUN GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY January-2005 ABSTRACT It is thought that in houses, which are indispensable places of human life, baths where vital needs and activities are carried out densely, are not dealt with sufficiently at periodical intervals in designs. Due to this thought, thirthy baths which belong to houses in the center of Ankara have been selected randomly. Architectural properties of these baths, their relationship with other places, functions that take place, functional areas, equipments and their properties and physical environmental factors have been determined. Research data has been gathered by means of a detailed questionnaire. Also, photos of the places have been taken and detail plans have been drawn to a scale of 1/20. Consequently, problems that occur in baths have been determined and solutions suggested for them have been submitted. Science Code : 500 10 13 Key Words : House, Bathroom, Wet Spaces, Interior Design, Furniture Page Number: 179 Adviser : Asst. Prof. Dr. Kemal YILDIRIM