Değişik gelişme dönemlerinde farklı düzeylerde protein içeren rasyonlarla yapılan beslemenin Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) besi performansı ve bazı karkas kriterleri üzerine etkileri hakkında ...
A Research on the fattening performance and some carcass criterions of the quail (Coturnix coturnix japonica) fed rations containing different protein levels at the different growing periods
- Tez No: 16607
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ YÜCELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?İŞİK GELİŞME DÖNEMLERİNDE FARKLI DÜZEYLERDE PROTEİN İÇEREN RASYONLARLA YAPILAN BESLEMENİN JAPON BILDIRCINLARININ (Coturnix coturaix JapOBİca) BESİ PERFORMANSI VE BAZI KARKAS KRİTERLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ HAKKINDA BİR ARAŞTIRMA Gökalp AYDIN Aakara Üaiversitesi Pea Bilimleri Enstitüsü Zootekai Anabilis Dalı Daaışaaa : Prof. Dr. Yılmaz YÜCELEN 1991, Sayfa 40 Jüri : Prof. Dr. Yılaaz YÜCELEN Prof. Dr. Besim GÜROCAK Prof. Dr. Ahmet ERGÜN Bu araştırmada, değişik gelişme dönemlerinde farklı düzeylerde protein içeren rasyonlarla yapılan beslemenin Japon bıldırcınlarının besi performansı ve karkas kriterleri üzerine etkileri araştırılmıştır. De nemede 200 adet Japon bıldırcını, protein düzeyleri % 20 ve % 26 olan 2900 kcalME/kg enerjili rasyonlarla dönüşümlü olarak 6 hafta süreyle beslenmiştir. Deneme hayvanlarından 5 grup oluşturulmuş, kontrol grubu olan A grubuna deneme süresince % 26 ham proteinli rasyon verilmiştir. B grubu ilk iki hafta % 26, diğer haftalar % 20, C grubu ilk 3 hafta % 26 son 3 hafta % 20, D gru bu ilk 4 hafta % 26 son iki hafta % 20, E grubu ise ilk 5 hafta % 26 ve son hafta % 20 ham protein içeren yem lerle beslenmişlerdir. Deneme gruplarının canlı ağırlıkları ve canlı ağırlık artışları arasında istatistik! önemli bir fark bulunmamıştır. Ortalama yem tüketimleri bakımından kar şılaştırıldığında denemenin 4. haftasında ve 0-5, 0-6 ve 2-6 haftalık yaş dönemlerinde, yem değerlendirme sa yıları karşılaştırıldığında 0-5, 0-6, 2-5 ve 2-6 hafta lık yaş dönemlerinde istatistik bakımdan önemli farklı lıklar bulunmuştur. Kesim sonrası gerek dişi ve gerekse erkeklerin tüy, kan ve bacak ağırlıkları arasında önem li istatistik! farklılık saptanmamıştır. Dişilerde kar kas ve kafa ağırlıkları, erkeklerde ise kafa ağırlıkla rı arasında önemli istatistik! farklılıklar bulunmuştur. Grupların canlı ağırlıkları 6 haftalık deneme periyodu dikkate alındığında sırasıyla 179.17, 185.27, 185.20, 193.27 ve 183.30 g, canlı ağırlık artışları 171.35, 177.55, 177.45, 185.49 ve 175.54 g, yem tüketim leri 794.97, 725.56, 749.87, 784.21 ve 800.60 g ve yem-iv den yararlanmaları ise 4.64, 4.08, 4.22, 4.22 ve 4.56 olarak hesaplanmıştır. Dişilerin karkas ağırlıkları sı rasıyla 118.31, 119.29, 123.66, 132.63 ve 128.37 g, er keklerin karkas ağırlıkları sırasıyla 110.40, 118.66, 114.30, 118.50 ve 117.07 g bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Japon bıldırcını, farklı protein dü zeyleri, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendir me sayısı, karkas kriterleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE FATTENING PERFORMANCE AND SOME CARCASS CRITERIONS OF THE QUAIL (Coturnix coturnix Japonica) FED RATIONS CONTAINING DIFFERENT PROTEIN LEVELS AT THE DIFFERENT GROWING PERIODS Gökalp AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Yılmaz YÜCELEN 1991, Page : 40 Jury : Prof. Dr. Yılmaz YÜCELEN Prof. Dr. Besim GÜROCAK Prof. Dr. Ahmet ERGÜN In this research, the effect of rations containig different protein levels on the fattening performance and some carcass criterions was examined on the quail in dif ferent fattening periods. 200 quails were fed rations that contained 20 % and 26 % protein and at the same time 2900 kcalME/kg energy during the 6 weeks periods, transforma tion^. 5 groups were formed in this investigation. Group A was fed ration containing 26 % protein during the 6 weeks period. Group B was fed rations containing 26 % protein during the first two weeks and 20 % protein during the fol lowing four weeks. Rations containing 26 % protein and 20£ protein has been fed during the first three and last three weeks to group C respectively. The ration containing 26 % protein was fed first four weeks and 20 % protein was fed last two weeks for group D. Finally, in the E group at the first five weeks 26 % dietary protein and 20 % dietary pro tein at the 6th week was used, respectively. There were no significant at the live weight gains and the live weights among the groups. Avarage feed consump tions of groups were statistically significant only at the 4th week and different periods which was 0-5, 0-6 and 2-6 weeks. There was statistically significant at the 0-5, 0-6, 2-5 and 2-6 periods on account of feed efficiencies of groups. There were no significant differences in feathers, blood and leg weights of groups. The head weights were sta tistically significant in the males than those" of, the fema les. The carcass weights of females were significant among the groups. Through the all 6 weeks period, the live weight of groups were 179.17, 185.27, 185.20, 193.27 and 185.30 g, live weight gains 171.35, 177.55, 177.45, 185.49 and 175.54 g, feed consumption 794.97, 725.56», 749.87, 784.21 and 800.60 g, and the finally feed efficiency 4.64, 4.08, 4.22, 4.22 and 4.56. The carcass weight of groups werevi obtained 118.31, 119.29, 123.66, 132.63 and 128.32 g in the females and 110.40, 118.66, 114.30, 118.50 and 117.07 g in the males, respectively. KEY WORDS: Japanese quail, different protein levels, live weight, live weight gain, feed consumption, feed efficiency, carcasse criterions.