Akkeçi oğlaklarında doğum ve sütten kesim ağırlığına etki eden bazı çevre faktörleri üzerine araştırmalar
Researches on the effect of some environmental factors on the birth weight and weaning weight of kids in Akkeçi goat
- Tez No: 16608
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKKEÇİ O?LAKLARINDA LO?UM VE SÜTTEN KESİM A?IRLI?IM ETKÎ EDEN BAZI ÇEVRE FAKTÖRLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Züleyha KAHRAMAN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Lalı Danışman: Prof.Dr.Ayhan ELİ ÇIN 1991, Sayfa: 54 ttüri: Prof.Dr.Ayhan ELİÇİN Prof.Dr. Erdoğan SELÇUK Prof. Dr. Yücel AŞKIN Bu araştırmada, Akkeçi oğlaklarında doğum ve sütten kesim ağırlıkları üzerine ana yaşı, cinsiyet, doğum şekli, ananın vücut ağırlığı ve bunlara ek ola rak oğlakların doğumdaki ağırlıklarının sütten kesim ağırlığına etkileri incelenmiştir. Araştırmanın ma teryalini Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü' nde yetiştirilen çeşitli yaştaki Akkeçiler ve bunlardan elde edilen oğlaklar oluşturmuştur. Yapılan önem kontrolleri sonucunda; oğlakların doğum ağırlık ları üzerine ana yaşı (P < 0.05), cinsiyet, doğum şek li ve ananın vücut ağırlığının etkileri önemli bulun muş tur(P < 0.01). Sütten kesim ağırlığı üzerine ana yaşı, cinsiyet ve doğum şeklinin etkisi önemsiz fakat ananın vücut ağırlığı ile oğlakların doğum ağırlığının etkisi önemli bulunmuş tur (P< 0.01). Bu duruma göre, makro çevre faktörlerinin etkilerini oğlakların ilk gelişme devrelerinde gösterdikleri, daha sonraki dönem lerde ise bu etkilerin giderek azaldığı sonucuna varıl mıştır. ANAHTAR KELİMELER: Akkeçi, çevre faktörleri, doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı, ana yaşı, cinsiyet, doğum şekli, ana nın vücut ağırlığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESSAECHS OH THE EFFECTS OP SOME ENVIRONMENTAL FACTORS ON THE BIRTH WEIGHT. AND WEANING WEIGHT OF KIDS IN AKKEÇİ GOAT Züleyha KAHRAMAN Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Ayhan ELÎÇİN 1991, Page: 54 Jury: Prof.Dr. Ayhan ELİÇİN ProfDr Erdoğan SELÇUK ProfDr Yücel AŞKIN In this research, the effects of age of dam, weight of dam, type of birth and sex of kid on the birth and weaning weights and also the birth weight on the weaning weight in Akkeçi kids were examined.