Aktif karbon ve çekirdek kabuğunda ağır metal adsorpsiyonu
Adsorption of heavy metals on activated carbon and sunflower shells
  1. Tez No: 166094
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN CABBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
m AKTİF KARBON VE ÇEKİRDEK KABUĞUNDA AĞJR METAL ADSORPSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ÖNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET İnsan nüfusunun artması ve sanayileşmedeki hızlı gelişmeler sonucunda oluşan çevre kirliliği gün geçtikçe dünyada kendini daha da fazla hissettirmektedir. Kirlenmiş olan bu çevrenin temizlenmesi oldukça maliyet gerektiren uzun bir çalışma süreci ile mümkündür. Sularda bulunan organik kirleticilerin biyokimyasal yöntemlerle bozunarak zararsız hale getirebilmesi mümkünken, ağır metallerin bu yolla zararsız bileşiklere dönüşmesi söz konusu değildir. Atık sulardaki ağır metal kirliliğini gidermek için kullanılan yöntemlerden birisi, ağır metallerin adsorpsiyonudur. Bu çalışmada endüstriyel atık sularda en çok görülen ağır metallerden ikisi olan bakır ve demirin kesikli sistemde adsorpsiyonu incelenmiştir. Deneysel çalışma, aktif karbon üretimi ve aktif karbon,fmdık kabuğu,çekirdek kabuğu üzerinde Cu(H) ve Fe(III) iyonlarının tek ve ikili sistem olarak adsorplanması olmak üzere iki loşundan oluşmaktadır. Birinci kısımda, farklı oranlarda kimyasal aktivasyon yapdarak üretilen aktif karbonun maksimum yüzey alanı doyurma oranmm (w/w) 1,5 olduğu proses sonrası 860 m2/g BET olarak olarak ölçülmüştür. İkinci kısımda, üretilen aktif karbon, fındık kabuğu, çekirdek kabuğu üzerinde metal iyonları adsorplanırken; temas süresi, pH, adsorban dozajı, başlangıç konsantrasyonlarının adsorpsiyona etkileri incelenmiştir.IV Tekli sistem içerisinde; Cufll) iyonunun ÇK, AK ve FK üzerinde adsorpsiyon oranları sırasıyla; %90, %70, %70 tir. Bu üç adsorban üzerindeki adsorpsiyon prosesi de Freundlich izotermi ile uyum göstermiştir. ÇK üzerinde Fe(IÜ) iyonu ise % 50 oranında adsorplanmıştır. Bu proses ise her iki izoterm ile de uyum içerisindedir. İkili sistem içerisinde; ÇK üzerinde Cu(II) iyonu %75, Fe(m) iyonu %40 oranında adsorplanmıştır. Yine izoterm grafikleri oluşturulmuş ve bakır iyonunu adsorpsiyonunun Langmuir, demir iyonunu adsorpsiyonunun ise freundlich izotermleri ile uyum gösterdiği belirlenmiştir. Bilim kodu : 937 Anahtar Kelimeler : Adsorpsiyon, Cu, Fe, izoterm, çekirdek kabuğu Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Canan Cabbar
Özet (Çeviri)
ADSORPTION OF HEAVY METALS ON ACTIVATED CARBON AND SUNFLOWER SHELLS (M. Sc Thesis) Özlem ONAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT The environmental pollution caused as a result of the increase in population and the rapid industrialization become more perceptible day by day all ove the world. The cleaning process of the polluted environment is only possible with very expensive and long term operations. While it is possible, to be decomposed and become harmless components, for the organic pollutants, it is not in question for heavy metals to become harmless components in the same way. One of the methods that are used for removal of heavy metals pollution in waste water is the adsorption of heavy metals. In this study adsorption of copper and iron, which are the two of most confronted heavy metals in industrial wastewaters, was investigated in batch system. Experimental procedure is consist of two parts as the production of activated carbon and the adsorption of Cu(H), Fe(HI) ions in individual and binary system on activated carbon, hazelnut shell and sunflower shells. In the first part among the samples of activated carbon produced by different impregnation rates, the maximum surface area for the activated carbon with the impregnation rate (w/) of 1,5 is found s 860 m2/g BET. This activated carbon was selected for the adsorption experiments as adsorbent. In the second part, the effect of contact time, pH, adsorbent dosage, initial concentration were investigated on the produced activated carbon, hazelnutVI shell and sunflower shells, during the adsorption of the metal ions. Percentage adsorption of Cu(II) on sunflower shells,activated carbon and hazelnut shells are found respectively; 90%, 70%, 70% in individual. Adsorption on each of this adsorbent are exhibit good linearity with Freundlich Isotherm. Adsorption of Fe(III) on sunflower shells has 50% adsorption rate and linearity with both of isotherms. In binary system, adsorption rates of Cu(II) and Fe(HI) ions on sunflower shells are found respectively 75% and 40%. The graphs obtained from isotherm equations were showed that, as adsorption of copper was fitted with Langmuir, adsorption of iron was fitted better with Freundlich Isotherms. Science Code : 937 Key Words : Adsorption, Cu, Fe, isotherm, sunflower shells Page number : 109 Adviser : Prof. Dr. H. Canan CABBAR