Ankara'da çalışan trafik polislerinin sosyo-ekonomik özellikleri ile çalışma koşulları ve bu koşullara ilişkin görüşleri
Socio economic features of traffic polices officers working in Ankara and working conditions of them and their opinion about working conditions
  1. Tez No: 166093
  2. Yazar: AHMET ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
233 The suggestions according to the results of the research are as below; -Considering especially Ankara traffic, the working hours need to arrange maximum 8 hours according to the EU standards in order to prevent diseases such as stres which will require treatment. -To provide working perfectly and willingly, showing the appreciation to the workers with asking opinions and suggestions on certain issues will increase motivation. -Considering the Traffic Police's working density and tiredness, the Money policies must be develop to motivate these people with compensation, -And traffic density musn't load only to the Traffic Police, the intervention possibility on certain issues about traffic must be given to the other Police who are working with uniform. -With the result of the research, when the presentations on traffic and road security, traffic council, international traffic symposium searched, the Traffic Police who managed the traffic undervalued and there is no any research about their possibility of controlling and it is advised that a research must be held by sociologists and psychologist especially on traffic police.228 BOLUM VII 7.ÖZET ANKARA'DA ÇALIŞAN TRAFlK POLİSLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI VE SOSYO-EKONOMİK SORUNLARI Bu araştırma ile, Ankara'da çalışan trafik polislerinin tüm hayatlarını oluşturan çalışma koşulları ve bu zorluklar içinde devam ettirmeye çalıştıkları sosyo-ekonomik durumlarının ne seviyede olduklarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Ankara'da çalışan trafik polislerinin sosyo-ekonomik özellikleri ile çalışma koşulları ve bu koşullara ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Veri toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Hazırlanan anket formu iki bölümden oluşmuş ve anket yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Birinci bölümde, araştırmaya katılan personelin birimi, yaşı, cinsiyeti gibi sosyal durumları, ikinci bölümde ise; trafik polislerinin yaptıkları iş, iş yerindeki yönetim, aldığı ücret, terfi olanakları, birlikte çalıştığı kişiler ve genel olarak işleri düşündürülerek, anketteki ifadelerin/kelimelerin (evet, hayır ve kararsız) ne derecede tarif edip etmediğine ilişkin görüş ve önerileri sorulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; -Araştırmaya katılanların büyük bölümü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde çalışmaktadır. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yoğunluğun ve iş yükünün en fazla olduğu birim olarak göze çarpmaktadır.233 The suggestions according to the results of the research are as below; -Considering especially Ankara traffic, the working hours need to arrange maximum 8 hours according to the EU standards in order to prevent diseases such as stres which will require treatment. -To provide working perfectly and willingly, showing the appreciation to the workers with asking opinions and suggestions on certain issues will increase motivation. -Considering the Traffic Police's working density and tiredness, the Money policies must be develop to motivate these people with compensation, -And traffic density musn't load only to the Traffic Police, the intervention possibility on certain issues about traffic must be given to the other Police who are working with uniform. -With the result of the research, when the presentations on traffic and road security, traffic council, international traffic symposium searched, the Traffic Police who managed the traffic undervalued and there is no any research about their possibility of controlling and it is advised that a research must be held by sociologists and psychologist especially on traffic police.
Özet (Çeviri)
228 BOLUM VII 7.ÖZET ANKARA'DA ÇALIŞAN TRAFlK POLİSLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI VE SOSYO-EKONOMİK SORUNLARI Bu araştırma ile, Ankara'da çalışan trafik polislerinin tüm hayatlarını oluşturan çalışma koşulları ve bu zorluklar içinde devam ettirmeye çalıştıkları sosyo-ekonomik durumlarının ne seviyede olduklarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Ankara'da çalışan trafik polislerinin sosyo-ekonomik özellikleri ile çalışma koşulları ve bu koşullara ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Veri toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Hazırlanan anket formu iki bölümden oluşmuş ve anket yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Birinci bölümde, araştırmaya katılan personelin birimi, yaşı, cinsiyeti gibi sosyal durumları, ikinci bölümde ise; trafik polislerinin yaptıkları iş, iş yerindeki yönetim, aldığı ücret, terfi olanakları, birlikte çalıştığı kişiler ve genel olarak işleri düşündürülerek, anketteki ifadelerin/kelimelerin (evet, hayır ve kararsız) ne derecede tarif edip etmediğine ilişkin görüş ve önerileri sorulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; -Araştırmaya katılanların büyük bölümü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde çalışmaktadır. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yoğunluğun ve iş yükünün en fazla olduğu birim olarak göze çarpmaktadır.232 - When their education leel is evaluated, it can be said that most of the personnel are secondary school graduates but the number of graduates of vocational schools have increased recently, and that has contributed to the increase in level of education. - The working hours of traffic policemen especially those who work in Ankara are not regular and they work 12/12 hours basis. When returning home and coming back is added, life turns out to be just working and sleeping but nothing. This results in physicological and mental incompentencies. It is also determined that they can not allocate time to their family. - In the examinations, it was concluded that as a result of overworking, the policemen have gained less social personality and they hardly participated in the social activities such as going to movies, theatres and reading books. - Another result of the examination is that the participants expressed that their work is demaning, unhealty, unsatisfactory and full of obstacles and they are overworked. - They describe their payments as hardly enough, less then they deserve, unfair, and they are badly-paid. Also, they state that their promotion opportunities are limited, irregular and unfair. - Besides, the study concludes that they describe their co-workers as friendly, helpful, clever, brilliant, giving inspiration and hard-to-become enemies.233 The suggestions according to the results of the research are as below; -Considering especially Ankara traffic, the working hours need to arrange maximum 8 hours according to the EU standards in order to prevent diseases such as stres which will require treatment. -To provide working perfectly and willingly, showing the appreciation to the workers with asking opinions and suggestions on certain issues will increase motivation. -Considering the Traffic Police's working density and tiredness, the Money policies must be develop to motivate these people with compensation, -And traffic density musn't load only to the Traffic Police, the intervention possibility on certain issues about traffic must be given to the other Police who are working with uniform. -With the result of the research, when the presentations on traffic and road security, traffic council, international traffic symposium searched, the Traffic Police who managed the traffic undervalued and there is no any research about their possibility of controlling and it is advised that a research must be held by sociologists and psychologist especially on traffic police.