Kolon boyuna donatısında bindirme boyu sorunlu betonarme çerçevelerin betonarme dolgu duvarlarla güçlendirilmesi
Strengthening of reinforced concrete infilled frames with insufficent lap splices region
  1. Tez No: 166100
  2. Yazar: SEYİT MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
III KOLON BOYUNA DONATISINDA BİNDİRME BOYU SORUNLU BETONARME ÇERÇEVELERİN BETONARME DOLGU DUVARLARLA GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Seyit MERTOGLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Betonarme yapılarda dolgu duvarlarla yapılan güçlendirmenin deprem performansı bir çok değişkene bağlıdır. Bu tez çalışmasında kolon boyuna donatılarında bindirme olmasının betonarme dolgu duvarla güçlendirme işleminin performansına etkisi incelenmiştir. Çalışmada iki katlı, bir açıklıklı, 1/3 geometrik ölçekli 4 adet betonarme deney elemanı tersinir tekrarlanır yükler altında test edilmiştir. Bir numaralı deney elemanı kolon boyuna donatılarında yetersiz bindirme boyu olan çerçeve elemanıdır, iki numaralı deney elemanı kolon boyuna donatıları sürekli olan, dolgu duvarla güçlendirilmiş deney elemanıdır. Üç ve dört numaralı deney elemanları bindirme bölgesinde önlemler alınmış ve kolon boyuna donatı bindirme boyu ABYYHY'te öngörülen bindirme boyunu sağlayan deney elemanıdır. Elde edilen deneysel sonuçlar dayanım, süneklik, rijitlik ve enerji tüketimi başlıkları altında yorumlanmıştır. Deney elemanlarının kapasiteleri, araştırmacılar ve deprem yönetmeliği tarafından öngörülen eşitliklerle hesaplanan kapasitelerle karşılaştırılmıştır. Kolon bindirme bölgesinde yapılan bölgesel güçlendirme işleminin, deprem performansını arttırdığı görülmüştür. Kolon boyuna donatısında bindirme eki olmasının olumsuz etkilerinin giderilmesi üzerine önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu : 918 Anahtar Kelimeler : Dolgulu Çerçeve, Güçlendirme, Bindirme Boyu Sayfa Adedi : 102 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
IV STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE INFILLED FRAMES WITH INSUFFICD2NT LAP SPLICES REGION (M.Sc. Thesis) Seyit MERTO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Earthquake performance of strengthening of reinforced concrete buildings by means of infill walls depends on a lot of parameters. In this thesis study, the effects of the lap splices on longitudinal reinforcement of column in the strengthening of reinforced concrete frames by means of infill walls were investigated. In this study, one-bay, two-storey, four reinforced concrete specimens were tested, under reversed-cyclic loads. Specimen- 1 was a reinforced concrete frame which had insufficient lap splices on longitudinal reinforcement of its column. In the region of lap spliced of 3rd and 4th of specimens were taken required measures and lap spliced length of their longitudinal column reinforcement was provided recommendation of Turkish Earthquake Code. Test results were evaluated using their strength, ductility, rigidity and energy consumption capacity. Strength of the specimens were compared with equations proposed by researchers and Turkish Earthquake Code. Process of strengthening in the lap spliced region of specimens was seen that performance of earthquake improved. Lastly, issue of eliminating adverse effect of lap spliced region of longitudinal reinforcement of column recommended. Science Code : 918 KeyWords : Infilled Frames, Strengthening, Shear Strength,Lap Splice, Ductility Page Number: 103 Advisor : Prof. Dr. Sinan ALTIN