Bir konut elde etme yöntemi olarak konut koopertifleri ve Ankara'da 1923-1981 arası konut kooperatifleri uygulamaları
Housing cooperatives as an obtaining method and housing cooperative applications in Ankara (1923-1981)
- Tez No: 166101
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
III BİR KONUT ELDE ETME YÖNTEMİ OLARAK KONUT KOOPERATİFLERİ VE ANKARA'DA 1923-1981 ARASI KONUT KOOPERATİFLERİ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Gülşah (KARATAŞ) ALİMOĞULLARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Cumhuriyetin ilk yıllarında ortaya çıkan konut ihtiyacını karşılamak için bulunan çözüm yollarının en önemlilerinden birisi konut kooperatifçiliğidir. Ülkemizde konut ihtiyacı genellikle kentleşmenin ve sanayileşmenin hızlı olduğu şehirlerde ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak için devlet her dönemde yeni yasal düzenlemelerle konut kooperatifçiliğini desteklemiştir. Bu tez çalışmasının amacı konut kooperatifçiliğinin gelişim sürecini; kooperatif örnekleri üzerinden araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada ilk konut kooperatifinin kurulmasından 1981'lere kadar geçen süreç; Türkiye'de konut üretiminde etkili olan aktörler, konut kooperatiflerinin gelişimi, konut politikaları, konut kooperatiflerinin yasal durumu ve Ankara'da konut kooperatiflerinin uygulama örnekleri açısından detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bilim Kodu : Anahtar kelimeler : Konut, Kooperatif, Ankara Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Nuray BAYRAKTAR
Özet (Çeviri)
IV HOUSING COOPERATIVES AS AN OBTAINING METHOD AND HOUSİNG COOPERATIVE APPLICATIONS IN ANKARA (1923-1981) (M.Sc.Thesis) Gülşah (KARATAŞ) ALIMOGULLARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ June 2005 ABSTRACT In the first years of Republic many methods have been tried to supply the housing need that occurred. One of the most important of these methods was housing cooperatives. In our country generally shortage of housing, have been expemenceel in the cities those have rapid urbanization and industrilization. The State supports the housing cooperatives in every term with new legal arrangements to solve the problem. The aim of this study is to discuss the evaluation of the housing cooperatives regard the example cooperate examples built. For that aim, the process that passed from the first housing cooperatives to 1981. The actors that effective in the producing of housing in Turkey, the development of housing cooperatives, housing politics, the legal state of the housing cooperatives and the historical process of housing cooperatives in Ankara and in examples were all analyzed in detail. Science code Key Words Page Number Adviser Housing, cooperative, Ankara 117 Yrd.Doç.Dr Nuray BAYRAKTAR