Eğilme yönünden FRP tekstillerle güçlendirilmiş dikdötgen kesitli betonarme kirişlerinin mekanik davranışlarının deneysel incelenmesi
Examination of mechanical behaviors of rectangular concrete beams in terms of bending reinforced with FRP fabrics
- Tez No: 166102
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
III EĞİLME YÖNÜNDEN FRP TEKSTİLLERLE GÜÇLENDİRİLMİŞ DİKDÖRTGEN KESİTLİ BETONARME KİRİŞLERİN MEKANİK DAVRANIŞLARININ DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nail DUMANLAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada betonarme kirişlerin eğilme bölgesine FRP'li tekstiller kullanılarak güçlendirme yapılmıştır. CFRP ve GFRP tekstilleri kirişlerin eğilme etkisi ile çekme gerilmelerinin meydana geldiği alt yüzeyine ve kirişlerin yanlarından yukarıya doğru her iki taraftan 70 mm sarılmıştır. Deneysel programda 9 adet betonarme kiriş deney elemanı üretilmiştir/ Güçlendirilen betonarme kirişlerin yük-deplasman davranışı, sünekliği ve enerji tüketim kapasiteleri incelenmiştir. Ayrıca kirişlerin göçme mekanizmaları gözlemlenerek yorumlar yapılmıştır. Kontrol deney elemanlarına göre CFRP güçlendirmesinde %84, GFRP güçlendirmesinde ise %45 dayanım artışı sağlanmıştır. Bilim Kodu : 714 Anahtar Kelimeler : Betonarme Kiriş, Güçlendirme,CFRP,GFRP Sayfa Adedi : 62 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hanifı TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
IV EXAMINATION OF MECHANICAL BEHAVIORS OF RECTANGULAR CONCRETE BEAMS IN TERMS OF BENDING REINFORCED WITH FRP FABRICS (M. Sc. Thesis) Nail DUMANLAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this study, bending area of reinforced concrete beam is strengthened by using FRP fabrics. CFRP and GFRP fabrics are wrapped 70 mm, on both sides, to the lower surface of beam in which bending effects occurs by tensile stress and upward from sides of beams. 9 reinforced beams are fabricated in the experimental design. It's observed that load-displacement behavior, ductility, and energy absorbing capacity of these strengthened reinforced concrete beams. In addition to these, the CFRP and the GFRP strengthening increased the strength of the reinforced concrete beams by 84% and 45%, respectively compared with control test specimens. Science Code Key Words Page number Adviser 714 Reinforced Concrete Beams, Strengthening, CFRP,GFRP 62 Yrd. Doç. Dr. Hanifı TOKGÖZ