Gunt RT 512 sıvı seviye denetim cihazının bulanık mantık denetleyici ile denetimi
Control of the gunt RT 512 liquid level control unit with fuzzy logic controller
- Tez No: 166103
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
III GUNT RT 512 SIVI SEVİYE DENETİM CİHAZININ BULANIK MANTIK DENETLEYİCİ İLE DENETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Meral ÖZARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu tez çalışmasında, Gunt Hamburg firmasının üretmiş olduğu RT 512 sıvı seviye denetim cihazı için geleneksel denetim algoritmasına alternatif olarak, bulanık mantık denetim algoritması geliştirilmiştir. Denetim işlevini gerçekleştiren bulanık mantık programı PicBasic diliyle yazılmış ve Microchip firmasının ürettiği PIC16F877 mikro denetleyicisinde koşturulmuştur. Bulanık mantık denetleyici ile sistem tepkisi iyileştirilmiştir. Ayrıca sistem denetimi bulanık mantık denetleyici ile mevcut denetleyiciden daha ucuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu :702 Anahtar Kelimeler : Bulanık mantık, Süreç denetimi, Sıvı seviye denetimi Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
IV CONTROL OF THE GUNT RT 512 LIQUID LEVEL CONTROL UNIT WITH FUZZY LOGIC CONTROLLER (M. Sc Thesis) Meral ÖZARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT In this study, a fuzzy logic control algorithm has developped as an alternative for the classical control algorithm of the RT 512 liquid level control unit manufactured by Gunt Hamburg. The fuzzy logic program that performs the control function has been written with PicBasic compiler and embedded the PIC16F877 microcontroller manufactured by Microchip. The system response has been improved by means of fuzzy logic controller. Furthermore system control using fuzzy logic control has been performed cheaper than the present controller. Science Code :702 Key Words : Fuzzy logic, Process control, Liquid level control Page Number : 73 Adviser : Prof. Dr. Ömer Faruk BAY