Kesme yönünden yetersiz dikdörtgen kesitli betonarme kirişlerin CFRP ile güçlendirilerek kesme kapasitelerinin arttırılması
Increasing the shearing capacity of the rectangular reinforced concrete beams which are insufficient in shearing by strenghtening with CFRP
- Tez No: 233834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada betonarme kirişlerin eğilme etkisi sebebiyle çekme gerilmelerinin meydana geldiği alt yüzeylerde ve kesme gerilmelerinin meydana geldiği L/4 mesafedeki yan yüzeylerde CFRP tekstilleri ile güçlendirme amacıyla sarılma yapılmıştır. Deneysel çalışmada, 9 adet betonarme kiriş deney elemanı üretilmiştir. Güçlendirilen betonarme kirişlerin yük-deplasman davranışı, sünekliği ve enerji tüketim kapasiteleri araştırılmıştır. Kesme yönünden yetersiz olarak üretilen kirişlerin kesme bölgelerine 90º ve 45º'lik açılarla CFRP tekstilleri yapıştırılmıştır. Güçlendirme sonrasında kirişlerde % 60 kesme kapasitesinin arttığı gözlenmiştir. 45º'lik ve 90º'lik CFRP uygulamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s aimed to strengthen bending area of reinforced concrete beam by using FRP fabrics. CFRP and GFRP fabrics have been wrapped on both sides, to the lower surface of beam in which bending effects occurs by tensile stress and upward from sides of beams at L/4 distance. 9 reinforced beams are fabricated as an experimental element in the study. The load-displacement behavior, ductility, and energy absorbing capacity of these strengthened concrete beams have been investigated. CFRP textiles have been glued by 90º and 45º angles to the shearing area of the beams fabricated insufficiently in shearing. It?s observed after the reinforcement that the shearing capacity of the beams has increased by % 60. It?s also determined that there isn?t any considerable difference between CFRP implementations by 45º and 90º.