Kontrollü veri giriş sistemi
Controlled data entry system
- Tez No: 166104
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
III KONTROLLÜ VERİ GİRİŞ SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) İsmail KÜÇÜKAIİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Son yıllarda, veriyi toplama ve saklama kapasitesinde hızlı gelişmeler gözlenmektedir. Veri biriktirilmesi ile eş zamanlı olarak onu yorumlamadaki, özümsemedeki ve saklamadaki yetersizlikler, akıllı veritabanı analizi için, yeni nesil araçlarına ve tekniklerine olan ihtiyacı doğurmuştur. Verilerin, elektronik ortamlarda veritabanlarında saklanması, erişimini ve paylaşımını daha kolay hale getirmiştir. Günümüzde verilerin doğru ve eksiksiz kayıt edilmesi son derece önemlidir. Ancak şu anda kullanılan ilişkisel veritabanları, veri girişi sırasında oluşan hataları otomatik biçimde gidermek konusunda yeterli desteği sağlayamamaktadır. Bu çalışmada, geliştirilen program sayesinde, verilerin veritabanına girişi aşamasında, doğrulukları kontrol edilerek, hızlı ve güvenli bir şekilde girilmeleri sağlanmıştır. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : Veritabanı, Veri Tabanı Yönetim Sistemi, SQL Server, Veri Girişi, Veri Doğrulama, Bileşen Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
IV CONTROLLED DATA ENTRY SYSTEM (M. Sc Thesis) ismaoKUCUKAIJ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In the latest years, there have been rapid developments at the capacity of collecting and storing the data. The insufficiencies of interpreting, adopting and storing the data, synchronized to gathering the data, emerged the need to the tools and techniques of the new generation for intelligent database analysis. Storing the data in databases in digital platforms makes it easier to access and share the data. Today, while it is easy to access the data, correctness and complete insertion of the data into the databases have become very important. But the relational databases, used nowadays, can not provide the sufficient support to correct the errors which emerge at the time of data insertion. Due to the program which is being developed in this project, the accuracy of the data is being checked while data entry into the database, by this way fast and reliable data entry is accomplished. Science Code : 619.02.01 Key Words : Database, Database Management System, SQL Server, Data Entry, Data Validation, Component Page Number : 84 Adviser : AsstProf. Dr. Halil Ibrahim BÜLBÜL