Çok ürünlü bütünleşik ileri/geri dinamik lojistik sistemler için bir karışık tamsayılı programlama modeli
A mixed integer programming model for multi-product dynamic integrated forward/reverse logistics systems
  1. Tez No: 166105
  2. Yazar: UYGAR ŞARVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İİİ ÇOK ÜRÜNLÜ BÜTÜNLEŞİK ILERI/GERI DİNAMİK LOJİSTİK SİSTEMLER İÇİN BİR KARIŞIK TAMSAYILI PROGRAMLAMA MODELİ (Yüksek Lisans Tezi) Uygar ŞARVAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Yaygın bir inanışa göre gelecekte kurumların rekabeti ürettikleri ürünlerde veya tüketilen ülkelerde değil, kullandıkları tedarik zincirleri arasında olacaktır. Tedarik zincirinde bilgi paylaşımının öneminin tartışıldığı günümüzde üretim-dağıtım planlama ve lojistik kavramları da ihmal edilmemelidir. Son yıllarda bu konuların önemini fark eden firmalar, bu alanlara daha fazla önem vermeye ve yatırım yapmaya başlamışlardır. Çalışmaların ağırlıkla sadece ileri yönlü dağıtım ve ileri lojistik kavramlarını ele aldığı görülmektedir. Geri dönüşüm ve yeniden kullanma konularının öneminin artması, çevrenin korunmasına, kullanılan kaynakların azaltılmasına yönelik çalışmalar ve kanuni düzenlemeler ile geri lojistik ve geri dağıtım kavramlarının üzerine son yıllarda çalışmaların arttığı bilinmektedir. Özellikle ileri ve geri dağıtımın bütünleştirilmesi konusunda literatürde fazla çalışma yer almamaktadır. Bu çalışmada, ileri ve geri dağıtımın olduğu çok ürünlü, çok dönemli bir sistem dikkate alınmış, karışık tanısaydı model geliştirilmiş ve test edilmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : İleri / geri dağıtım, geri lojistik, karışık tanısaydı programlama Sayfa Adedi : 115 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
IV A MIXED INTEGER PROGRAMMING MODEL FOR MULTI-PRODUCT DYNAMIC INTEGRATED FORWARD / REVERSE LOGISTICS SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Uygar ŞARVAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT According to the widely spread belief of some experts, the competition between the companies of the future will neither be between the goods that they manufacture nor the countries in which these goods are consumed but between the supply chains that they use. The importance of the information sharing in supply chain is being discussed at present, but also the concepts of production- distribution planning and logistics should not be ignored. As the companies realized the importance of these subjects in recent years, they started to give further emphasis to and invest more in these fields. It is observed that the studies mainly investigate the concepts of forward distribution and forward logistics. However, it is known that the emphasis on the subjects of recycling and reuse has increased in recent years. As a result, environmental protection, working towards minimising the use of resources, lawful legislation and the studies on the concepts of reverse logistics and reverse distribution have also increased. However, there is a lack of studies and papers on the integration of forward and reverse distribution. In this dissertation, a system comprising of both forward and reverse distribution simultaneously is studied and a multi- product, multi-period mixed integer model is developed and tested. Science Code : 919 KeyWords : Forward and reverse distribution, reverse logistics, mixed integer programming Page Number: 115 Adviser : Prof. Dr. Serpil EROL