Toprak yapı malzemesinin stabilizasyonu ve toprak bina yapım teknikleri üzerine bir araştırma
The stabilization of earth construction material and research regarding earth construction techniques
- Tez No: 166107
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
TOPRAK YAPI MALZEMESİNİN STABİLİZASYONU VE TOPRAK BİNA YAPIM TEKNİKLERİ ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Göknil GÜRBÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2005 ÖZET Toprak yapıların, insanoğlunun yerleşik düzende yaşamaya başladığı dönemlerden beri kullanıldığı bilinmektedir. Sürdürülebilir olması ve oldukça iyi iç ortam konfor koşullan sağlaması toprak yapıların günümüzde de tercih edilme nedenleridir. Zaman içinde gelişen teknolojiler ve çeşitlenen tekniklerle bu yapıların olumsuzlukları giderilmeye çalışılmıştır. Araştırmalar günümüzde de sürmektedir. Bu çalışmada toprağın oluşumu ve toprak yapıların vazgeçilmez ham maddesi olan kil kısaca anlatılmıştır. Dünyadaki ve Anadolu'daki toprak bina yapım teknikleri üç tür ile sınırlandırılarak incelenmiş, performansları hakkında bilgi verilmiştir.. Dünyada yaygın kullanım alanı bulan, doğal yapısı gereği su geçirmeyen bir kil türü olan bentonitin, toprak yapıların suya karşı direncini ve malzemenin mekanik dayanımını artırma amaçlı kullanım olasılığının araştırılmasının, ülkemizdeki toprak yapılarla ilgili yönetmeliklerin ve standartların geliştirilmesinin yararlı olacağı, uygulamanın yaygınlaştırılması için çalışmaların artırılmasının ülke ekonomisine, insan sağlığına ve çevre kirliliğinin önlenmesine büyük katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 811 Anahtar Kelimeler : Toprak Yapılar, Kerpiç, Kil, Bentonit, Sürdürülebilir Mimarlık Sayfa Adedi : 124 Tez Yürütücüsü : Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
THE STABILIZATION OF EARTH CONSTRUCTION MATERIAL AND RESEARCH REGARDING EARTH CONSTRUCTION TECHNIQUES. (M.Sc. Thesis) Göknil GÜRBÜZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2005 ABSTRACT Everyone is well aware of the fact that earth has been used as a building material ever since mankind began living in permanent settlements. One of the main reasons for the general preference for this material is that earth buildings provide good indoor living environments and sustainability. However, as is common with any other type of construction, earth buildings also have some adverse aspects. Within time many attempts have been made to eliminate these problems, especially with the recent improvements in technology and with the increase of various techniques. Research is still currently being conducted in order to overcome the problems of building with earth. In this study, initially an explanation of clay which serves as the base material for earth building constructions has been provided. Thereafter, the three main earth building construction techniques have been examined, and information about their performance has been provided. Due to their natural structure, bentonite is a very good waterproof clay mineral, which is commonly used across the world. As a result, we have decided that an investigation is required in order to find out whether bentonite may be used in order to increase water resistancy and mechanical strength of earth materials, and in order to develop the regulations and standards regarding earth buildings in Turkey. Finally, it has been decided that earth building constructions and the adoption of their regulatory standards will provide various benefits to the Turkish economy, primarily providing benefits to the Turkish economy, to human health, and to the environment. Science Code : 811 Key Words : Earth Construction, Adobe, Clay, Bentonite, Sustainable Architecture Page Number : 124 Adviser : Ph. D., Assoc. Prof. G ülser ÇELEBİ