Etkin trafik denetim stratejileri ve ülkemizde uygulama koşulları
Effective traffic enforcement strategies and prosent conditions in Turkey
- Tez No: 166108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İİİ ETKİN TRAFİK DENETİM STRATEJİLERİ VE ÜLKEMİZDE UYGULAMA KOŞULLARI (Yüksek Lisans Tezi) Hazma ALTINTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Trafik güvenliğinin sağlanmasında trafik denetimlerinin rolü büyüktür. Kazaların büyük bir yüzdesi bir yada birden çok trafik kuralı ihlallerinden kaynaklanmaktadır. Kazaların tümü değerlendirildiğinde ise trafik kuralı ihlallerinin kaza ve yaralanmaların ana nedeni olduğu söz konusudur. Sürücülerin ve diğer yol kullanıcıların trafik kuralı ihlallerinin önlenmesini ve hatalı yol kullanıcılarının yakalanarak cezalandırılmalarını hedef alan trafik denetimleri, kazaların ve kaza kayıplarının azaltılmasında en etkili bir kaç önlemden biridir. Amacı yol güvenliği alanındaki çalışmalar içinde trafik denetiminin önemini vurgulamak, başarılı stratejilerin ve düşük maliyetli, etkin denetim metotlarının altını çizmek, karar vericilere ve denetim personeline önerilerde bulunmak olan bu çalışmada, trafik denetiminin trafik güvenliği açısından önemi, amaçları ve metotları ele alınmış olup, denetimin sürücü davranışı üzerindeki etkisinin saptanması amacıyla“Hız Denetiminde Ankara Uygulaması: Hız Denetiminin Hız İhlaliIV Üzerindeki Zaman Hale Etkisi Araştırması”yapılarak, araştırmanın bulgu ve sonuçları değerlendirilmiş, denetim stratejilerinin belirlenmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca trafik personelinin eğitimi ve çalışma koşullan incelenmiş olup getirilen öneriler ilgililerin dikkatine sunulmuştur. Bilim Kodu : 6260001 Anahtar Kelimeler : Trafik, denetim, strateji Sayfa Adedi : 112 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
EFFECTIVE TRAFFIC ENFORCEMENT STRATEGIES AND PRESENT CONDITIONS IN TURKEY (M.Sc. Thesis) Hazma ALTINTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Traffic law enforcement activities have a significant role maintaining traffic safety. A big amount of all traffic accidents depend on one or more traffic law infringement. Evaluating all accidents, traffic law infringements are the main cause of traffic accidents and casualities. Traffic law enforcement activities that are aimed to avoid drivers and other road users are one of the most efficient preventive measure to minimise the number of accidents and casualities. In this research that is aimed to emphasise the importance of traffic law enforcement among other preventive activities, underline the succeeded strategies, efficient and cost effective enforcement techniques and give recommendation to decision makers and enforcement personnel, the techniques of traffic law enforcement activities on speed, alcohol and safety belts is studied and evaluated. A research named“Ankara Experiment on Speed Enforcement: Distance Halo Effect of Speed Enforcement on Driving Behaviour”is also conducted. Evaluating the results of the experiment, recommendationsVI are given to prepare successful speed enforcement strategies. On the other hand, training and working conditions of traffic personnel are also researched and recommendations are presented to decision makers' attention. Science Code Key Words Page Number Adviser 6260001 Traffic, enforcement, strategy 112 Assoc. Dr. Adnan SÖZEN