Gazbetonda elde edilen ısı yalıtım malzemesinin özellikleri ve yapı kabuğunda kullanım olanaklarının saptanması üzerine deneysel bir araştırma
An experimental study on thermal insulation material regenerated from AAC and its possible usage in building envelope
  1. Tez No: 165852
  2. Yazar: EDA GÖKÇE TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İİİ GAZBETONDAN ELDE EDİLEN ISI YALITIM MALZEMESİNİN ÖZELLİKLERİ VE YAPI KABUĞUNDA KULLANIM OLANAKLARININ SAPTANMASI ÜZERİNE DENEYSEL BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Eda Gökçe TOPRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Gazbeton yapı malzemesi ısı yalıtım özelliği ve yapıya getirdiği yüklerin az olması nedeni ile tercih edilen bir yapı malzemesidir. Bünyesinde bulunan gözenekler sebebiyle birim hacim ağırlığı düşük, ısı yalıtım özelliği yüksek bir malzemedir. Bu özellikleri ile yapı sektöründe avantajlı olan bir malzemenin, yapı kabuğunda ısı yalıtım elemanı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması bu çalışmanın esas amacıdır. Bu bağlamda gazbetonun içeriğine giren maddelerin oranları değiştirilerek ısı iletkenlik değerini plastik esaslı ısı yaktım malzemeleri seviyesine getirebilmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, deneysel çalışmalar yapılmış olup, ilk aşamada gazbeton hamurunun yoğunluğunu azaltarak, ısı iletkenliği başta olmak üzere diğer performans özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiş, genel sonuçlar olumlu bulunmuştur. Tüm bu değerler irdelendikten sonra kabukta kullanımına ilişkin öneriler getirilerek ısı yalıtımına etkisi irdelenmiştir. Bilim Kodu : 811 Anahtar Kelimeler : Yapı kabuğu, gözeneklilik, ısıl performans, gazbeton Sayfa Adedi : 115 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülser CELEBİ
Özet (Çeviri)
IV AN EXPERIMENTAL STUDY ON THERMAL INSULATION MATERIAL REGENERATED FROM AAC AND ITS POSSIBLE USAGE IN BUILDING ENVELOPE (M. Sc. Thesis) Eda Gökçe TOPRAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT AAC is a preferred building material due to its high thermal insulation property and its low weight that influence on structure. Due to its porous structure, dry density of the AAC is very low, also it is a building material with high thermal insulation property. The main objective of this study is to investigate the possibility of use this material in the building envelope. In this context, it is aimed to produce a building material which has similar thermal conductivity value as plastic based materials by rearranging the ratio of AAC ingredients. For this purpose, experiments were performed; as the density of the AAC paste reduced, the effect on thermal conductivity and other performance properties were examined and the experiment results were found positive. The experimental results suggest that due to its thermal insulation property AAC can be utilized in building envelope. Science Code : 811 Key Words : Building envelope, porosity, thermal performance, AAC Page Number: 115 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Gülser ÇELEBİ