Endüstri meslek liseleri elektrik bölümü için PIC 16F84 mikrodenetleyici eğitim programı ve deney setinin tasarımı
Design of a PIC 16F84 education program and experiment set for electric department of vocational high school
  1. Tez No: 166112
  2. Yazar: HAKAN ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ İÇİN PIC 16F84 MİKRODENETLEYİCİ EĞİTİM PROGRAMI VE DENEY SETİNİN TASARIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Hakan ŞERBETÇİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ANKARA ÖZET Bu tezde, endüstri meslek lisesi elektrik bölümü öğrencileri için PIC 16F84 eğitim programı ve deney seti tasarlanmıştır. PIC 16F84 farklı sayısal uygulamaların hızlı ve ucuz olarak gerçekleştirilmesinde kullanılabilir. Bu nedenle, mikrodenetleyiciler ölçme, koruma ve hareket kontrolü gibi endüstriyel uygulamalarının en çok kullanılan bir parçasıdır. Tezde PIC 16F84'ün özellikleri, özel yazmaçların kullanılması, komut seti ve komutların kullanılması ile örnekler vardır. Denetim programı assembly programlama dilinde yazılarak, derlendikten sonra PIC 16F84 mikrodenetleyicisine yüklenir. Öğrenciler bu deney setinde PIC 16F84 mikrodenetleyicisinin komutlarının kullanılması ile ilgili örnekler yapabilmenin yanı sıra, endüstride en çok kullanılan kumanda devrelerinin de uygulamasını kolayca yapabilecektir. Bilim Kodu : 704. Anahtar Kelimeler : PIC 16F84, Mikrodenetleyici, Eğitim seti Sayfa Adedi : 116 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A PIC 16F84 EDUCATION PROGRAM AND EXPERIMENT SET FOR ELECTRIC DEPARTMENT OF VOCATIONAL HIGH SCHOOL ( M.Sc. Thesis ) Hakan ŞERBETÇİ GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this thesis, a PIC 16F84 education program and experiment set was designed for electric department of vocational high school. PIC can be used for rapid and cheap implementation of multi functions logic applications. Therefore, microcontrollers are the most important part of industrial applications such as measurement, protection and motion control. In the thesis, there are many examples about the using of PIC 16F84, the usage of the special registers, command tools and the usage of those commands. Testing program is written in assembly programming language and loaded to PIC 16F84 microcontroller. With this experiment set, the students can learn and apply easily PIC 16F84 application. In addition, most common industrial application can also be worked in this experiment set. Science code : 704. Key words : PIC16F84, Microcontroller, Training toolkit Page number : 116 Adviser : Prof. Dr. Güngör BAL