Çiğ süt ve peynir örneklerinin Staphylococcus'ların izolasyonu ve antibiyotik dirençliklerinin belirlenmesi
Staphyloccoccus isolation from raw milk and cheese samples depertmantion of their antibiotics resistance
  1. Tez No: 166113
  2. Yazar: YELİZ NOHUTÇU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÇIG SUT VE PEYNİR ÖRNEKLERİNDEN STAPHYLOCOCCUS'LARIN İZOLASYONU VE ANTİBİYOTİK DİRENÇLİLİKLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) YELİZ NOHUTCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2005 ÖZET Araştırmamızda toplam 280 çiğ süt ve peynir örneğinden izole edilen 236'sı koagülaz(+)Staphylococcus, 94'fl koagülaz(-)Staphylococcus olmak üzere 330 Staphylococcus izolatı tür düzeyinde adlandırılmıştır. Aynı örneklerden Staphylococcus'ların yanısıra 33 Micrococcus izole edilmiştir. Çalışılan 190 çiğ süt örneğinden izole edilen koagülaz(+)Staphylococcus'lar 63 (%40,1) S. intermedins, 55 (%35) S. aureus, 14 (%8,9) S. schleiferi, 10 (%6,4) S. lugdunensis, 10 (%6,4) S. delphini ve 5 (%32) S. hyicus olarak tanımlanmıştır. Çiğ süt örneklerinden izole edilen koagülaz (-)Staphylococcus'Iar ise 23 (%26,4) S. saprophyticus, 8 (%9,2) S. caseolyticus, 7 (%8) S. epidermidis, S. auricularis ve S. hominis, 6 (%6,9) S. saccharolyticus, S. cohnii ve S. lentus, 5 (%5,7) S. simulans, 4 (%4,6) S. xylosus,, 2 (%2,3) S. haemolyticus, S. sciuri ve S. gallinarum, birer (%1,1) S. chromogenes ile S. warneri olarak tanımlanmıştır. 90 peynir örneğinden izole edilen koagülaz(+)Staphylococcus'Iar ise 35 (%44,3) S. intermedins, 17 (%21,5) S. hyicus, 16 (%20,2) S. aureus, 7 (%8,9) S. delphini, 3 (%3,8) S. lugdunensis ve bir (%1,3) S. schleiferi olarak adlandırılmıştır. Aynı peynir örneklerinden 7 koagülaz(-)Staphylococcus izolatı da 3 (%42,9) S. saprophyticus, birer (%14,3) S. auricularis, S. caseolyticus, S. warneri ve S. carnosus olarak tanımlanmıştır. Tanımlanan bu izolatlarda DNaz ve slime varhğı araştırılmıştır. DNaz test sonuçlarma göre 236 koagülaz(+)Staphylococcus'un 138'inde (%58,5) DNazpozitif; koagülazı negatif Staphylococcus'larda slime varlığı araştırıldığında 94 koagü!az(-)StaphyIococcus'un 49'unda (%52,1) slime faktörü pozitif olarak elde edilmiştir. Araştırmamızda çiğ süt ve peynir örneklerinden izole ettiğimiz Staphylococcus'Iarın metisilin, ampisilin, penisilin, tetrasiklin, gentamisin, siprofloksasin, eritromisin ve trimethoprim+sulfometoksazol antibiyotiklerine dirençlilikleri incelenmiştir. Çiğ süt örneklerinden izole ettiğimiz 157 koagülaz(+)Staphylococcus ve 87 koagü!az(-)StaphyIococcus izolatı en yüksek penisilin (%47,1, %39,0) ve ampisiline (%43,3, %32,1) dirençli bulunurken, gentamisin (%21,6, %6,8), metisilin (%21,0, 24,1), eritromisin (%13,3, 12,6) ve tetrasikline (%12,7, 6,8) değişen oranlarda dirençli oldukları, siprofloksasin (%1,9, %2,2) ve trimetoprim+sulfometoksazole (%3,1, %1,1) ise daha az dirençli olduğu bulunmuştur. Peynir örneklerinden izole ettiğimiz 79 koagülaz(+)Staphylococcus ve 7 koagülaz(-)Staphylococcus izolatının ise penisilin (%13,9, %28,6), metisüin (%6,3, %28,6), gentamisin (%5,0, %14,2), ampisilin (%3,7, %42,8), eritromisin (%3,7, %28,6), tetrasiklin (%2,5, %14,2), siprofloksasin (%1,2, %14,2) ve trimetoprim+sulfometoksazole (%1,2, %14,2) değişen oranlarda dirençli oldukları görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi :216 : Çiğ süt, peynir, Staphylococcus, antibiyotik dirençlilik :107 : Yrd. Doç. Dr. Nihal YÜCEL
Özet (Çeviri)
m STAPHYLOCOCCUS ISOLATION FROM RAW MILK AND CHEESE SAMPLES AND THE DETERMINATION OF THEIR ANTIBIOTICS RESISTANCE (M. Sc. Thesis) YELİZ NOHUTCU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 2005 ABSTRACT In your study, 330 Staphylococci strains were identified as 236 coagulase- positive staphylococci and 94 coagulase-negative staphylococci were isolated from 280 raw milk and cheese samples. The same samples were identified 33 Micrococcus too. Coagulase-positive staphylococci isolated from 190 raw milk samples were classified as 63 (40,1%) S. intermdius, 55 (35%), S. aureus, 14 (8,9%) S. schleiferi, 10 (6,4%) S. lugdunensis, 10 (6,4%) S. delphini and 5 (3,2%) S. hyicus. Coagulase-negative staphylococci isolated from raw milk samples were classified as 23 (26,4%) S. saprophytics, 8 (9,2%) S. caseolyticus, 7 (8%) S. epidermidis, 7 (8%) S. auricularis, 7 (8%) S. hominis, 6 (6,9%) S. sacchorolyticus,, 6 (6,9%) S. lentus, 5 (5,7%) S. simulans, 4 (4,6%) S. xylosus, 2 (2,3%) S. gallinarum, 1 (1,1%) S. chromogenes, 1 (1,1%) S. warneri. Coagulase-positive staphylococci isolated from 90 cheese samples were classified as 35 (44,3%) S. intermedius, 17 (21,5%) S. hyicus, 16 (20,2%) S. aureus, 7(8,9%) S. delphini, 3 (3,8%) S. lugdunensis and 1 (1,3%) S. schleiferi. 7 coagulase-negative staphylococci isolated from the same cheese samples were classified as 3 (42,9%) S. saprophytics, 1 (14,3%) S. auricularis, 1 (14,3%) S. caseolyticus, 1 (14,3%) S. warneri, 1 (14,3%) S. carnosus.IV In this isolates were investigated DNase activity and slime production which are virulance factors for staphylococci. According to the results, 138 (58,5%) of 236 coagulase-positive staphylococci had DNase activity; 49 (52,1%) of coagulase- negative staphylococci isolated were slime positive. In our study, the sensitivity of staphylococci isolates isolated from raw milk and cheese samples was determined for meticillin, ampicillin, gentamycin, erythromycin, tetracycline, penicillin, ciprophloxacin and trimethoprim+sulfamethoxazole. The resistance of 157 coagulase-positive staphylococci and 87 coagulase- negative staphylococci isolates isolated from raw milk samples were respectively hightest 47,1%, 39% for penicillin; 62,4%, 21,8% for ampicillin; 21,6%, 6,8% for gentamicin; 22,3%, 39% for meticillin; 133%» 12,6% for erythromicin; 12,7%, 6,8% for tetracycline and more resistance 1,9%, 2,2% for ciprophloxacin and 3,1%, 1,1% trimethoprim+sulfamethoxazole. The resistance of 79 coagulase-positive staphylococci and 7 coagulase-negative staphylococci isolates isolated from cheese samples were respectively 13,9%, 28,6% for penicillin; 3,7%, 42,8% for ampicillin; 5,0%, 14,2% for gentamicin; 6,3%, 28,6% for meticillin; 3,7%, 28,6% for erythromicin; 2,5%, 14,2% for tetracycline; 1,2%, 14,2% for ciprophloxacin and 1,2%, 14,2% trimethoprim+sulfamethoxazole. Science Code : 216 Key Words : Raw milk, cheese, Staphylococcus, antibiotic resistance Page Number : 107 Adviser : Assoc. Dr. Nihal YÜCEL