Magnezyum borhidrür sentezi ve hidrojen çeviriminde kullanımı
The synthesis of magnesium bor hydrur and the usage of it in hydiogen cycle
  1. Tez No: 166117
  2. Yazar: SERDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN GÜRÜ, DOÇ.DR. İRFAN AR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
MAGNEZYUM BORHİDRÜR SENTEZİ VE HİDROJEN ÇEVRİMİNDE KULLANIMI Serda KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Milyonlarca yılda oluşmuş olan petrol ve kömür rezervleri artan bir hızla tüketilmektedir. Fosil yakıtların tükenmekte oluşu, çevre bilinci gelişen kamuoyunun baskılan, yerel yönetimlerin ve ülkelerin ortaya koyduğu yasal yaptırımlar, yeni ve çevre dostu teknolojiler ve yenilenebilir enerji kaynaklan bulma yönündeki çabaları artırmıştır. Bu çalışmalar sonucunda evrende en bol bulunan elementlerden biri olan hidrojenin, en iyi alternatiflerden biri olduğu bilim adamlarınca ortaya konmuştur. Temiz bir yakıt olması, yanma ürününün sadece su ve su buharı olması, verimli bir şekilde diğer enerji türlerine çevrilebilmesi ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olması gibi özelliklerinden dolayı gelecekte fosil yakıtların yerini alabileceği düşünülmektedir. Hidrojenin yaygın kullanımının önündeki en önemli engel depolanması ve taşınmasıdır. Bu enerji taşıyıcısının ticari olarak uygulamaya konulabilmesi için üretimi, depolanması, taşınması ve son kullanım alanlarındaki sorunların çözülmesi gerekir. Bu çalışmada hidrojenin emniyetli bîr şekilde depolanması ve taşınabilmesi amacıyla magnezyum bor hidrür sentezi gerçekleştirilmiş ve sentezi gerçekleştirilen magnezyum bor hidrürün, hidrojenabsorplama-desorplama kapasitesini belirlemeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Basınç artışı ile absorpsiyon artışı gözlenmiş ve 20 bar'da hazırlanmış numunelerden elde edilen hidrojen miktarları gram absorbent başına 0,051 gram hidrojen olarak bulunmuştur. Termal yöntemle ve katalitik yöntemle elde edilen hidrojen miktarlarının karşılaştırılması yapılmış, katalitik yöntemle elde edien hidrojenin yaklaşık 100 katı hidrojen elde edilmiştir. Ayrıca katalitik yöntemle numunelerin absorpladığı hidrojenin yaklaşık 3 kati hidrojen elde edilmiştir. Bilim Kodu : 948 Anahtar Kelimeler : Magnezyum Borhidrür, MgB2, Hidrojen Çevrimi Sayla Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Metin GÜRÜ, Doç. Dr. İrfan AR
Özet (Çeviri)
in THE SYNTHESIS OF MAGNESIUM BOR HYDRUR AND THE USAGE OF IT İN HYDROGEN CYCLE (M.Sc Thesis) Serda KAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY April 2005 ABSTRACT Petroleum and coal reserves, that have occured in millions of years, are being consumed at an increasing rate. Exhaustion of fossil fuels, impression of communities which well aware about the environmental problems, legal regulations put onby local goverment or countries are increase the studies in order to find out the new and environment friendly technologies and regenerable energy resources. As a result of these studies scientists found that the hydrogen that is one of the most aboundant element in the universe is the one of the best alternatives for the fossil fuels. Hydrogen regarded as the most promising candidates that can take place the fossil fuels in the future because of these properties such as it is a very clean fuel, its combustion products are composed of solely by water, water vapor and heat, it can be converted efficiently to the other forms of energy and it is a regenerable energy source. The most important handicap in front of the commercialization and widely sage of hydrogen is its storage and its transportation. In order to able to usage of this energy carrier in commercial applications the problems in its production, storage, transportation and in its delivery to the end users must be solved.IV In this study, magnesium bor hydride synthesis was studied for the storage and transportation of hydrogen in a safety manner. Also the sudies on the determination of absorpti on-desorption capacity of synthesized magnesium bor hydride were carried out The increase in absorption has been obsorved whit the increase of pressure and hydrogen amount that has found from the samples which were prepared under 20 bar has found 0,051 gram hydrogen/ gram absorbent The amount of hydrogen that has found from thermal and catalytic method has been compared. Whit catalyticmethod 100 times more hydrogen has been found. Also with catalytic method, 3 times more hydrogen has been found which samples have absorbed. Science Code Key Words Page Number Adviser 948 Magnesium boron hydride, hydrogen cycle 88 Doç. Dr.Metin GÜRÜ, Doç. Dr. İrfan AR