Genetik algoritma yaklaşımıyla atölye çizelgeleme
Genetic algorithm approach to job-shop scheduling
  1. Tez No: 166118
  2. Yazar: SERDAR BİROĞUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GENETİK ALGORİTMA YAKLAŞIMIYLA ATÖLYE ÇİZELGELEME (Yüksek Lisans Tezi) Serdar BİROĞUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu tezde, atölye çizelgeleme probleminin genetik algoritma ile çözümü gerçekleştirilmiştir. Girilen atölye bilgilerine göre gant şeması çizimi yapılmıştır. Atölye çizelgeleme, NP (Non - Poîinomaî, polinomal olmayan) zor diye adlandırılan problem sınıfına girmektedir. Bu tip problemlerin tam çözüm değerleri olmamakta sadece yaklaşık çözüm değerleri bulunabilmektedir. Problemlerin çözümünde; matematiksel yöntemler, sayısal analiz ve sezgisel (rastlantısal arama) metotlar kullanılmaktadır. Atölye t ipi çizgilemede dört makineden daha fazla olan problemlerin çözümünde sayısal analiz ve matematiksel yöntemlerin kullanımı çok zor ve zaman almaktadır. Bu tür problemlerin gerçeğe yakın çözüm değerlerini diğer yöntemlerden daha kısa sürede bulan sezgisel yöntemlerin kullanılması daha verimlidir. Bu tezde rastlantısal arama metodu olan genetik algoritma kullanılmıştır. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Atölye çizelgeleme, genetik algoritma, C builder, gant şeması Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
İİ GENETIC ALGORITHM APPROACH TO JOB-SHOP SCHEDULING (M. Sc Thesis) Serdar BÎRO?UL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT In this thesis, solution of jop-shop scheduling problems are realized with genetic algorithms. According to entered information of jop-shop gantt scheme is able to drawing. Jop-shop scheduling joins into groups of named NP (Non-Polinimal) hard problems. These problems don't have real solution but their solutions are found nearly to real. Mathematical methods, numerical analysis and heuristic methods are used in solution of these problems. But the solution of the structure to like jop-shop scheduling with more than four machines are found hardly and take more time using with numerical analysis and mathematical methods. Using to heuristic methods are more efficiently that give to near the real solutions than other methods in like these problems. Genetic algorithm are used in this thesis which is a member of heuristic methods. Science Code : 626.01.01 Key Words : Jop-shop scheduling, genetic algorithm, C builder, gantt scheme Page number : 80 Adviser : Prof. Dr. Çetin ELMAS