Ekmek üretiminde programlanabilir mantıksal kontrol cihazlarının kullanılması
Use of progammable logic controller instrument at bread production
  1. Tez No: 166116
  2. Yazar: HUZEYFE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
EKMEK ÜRETİMİNDE PROGRAMLANABİLİR MANTIKSAL KONTROL CİHAZININ KULLANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Huzeyfe YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2005 ÖZET Programlanabilir mantıksal kontrol cihazları (PLC), endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri için geliştirilmiş özel amaçlı endüstriyel bilgisayarlardır. Geçmişte kontaktör, yardımcı röle, zaman rölesi ve sayıcılar gibi elemanlarla gerçekleştirilen endüstriyel otomasyon devreleri, günümüzde yerini PLC Ii endüstriyel otomasyon devrelerine bırakmıştır. Bugünkü endüstriyel otomasyon devreleri mantık ve matematiksel fonksiyonlarla ifade edilebilen sistemlerden oluşur. Bu çalışmada, otomatik ekmek üretim hattı incelenmiştir. Otomatik üretim hattı ; hamur yoğurma, kesme ve tartma, konik yuvarlama, ara dinlendirme, şekil verme, otomatik yükleme, nihai fermantasyon ve pişirmeden oluşmaktadır. Yukarıdaki adımlar üç aşamada özetlenebilir. Bunlar hamur yoğurma, hamur şekil alma - gelişme ve pişirmedir. Burada, üç aşamalı ekmek üretim hattı, yaklaşık 100 giriş çıkışa sahip bir PLC sistemi kullanılarak kontrol edilmiştir. Bu PLC sisteminde, iki OMRON PLC ve bir MOELLER PLC kullanılmıştır. PLC 1er arası haberleşme ise RS232 protokolüyle sağlanmıştır. Bu çalışmada, daha önce ekmek üretim hattında kullanılan karmaşık fonksiyonların çoğu, PLC 1er kullanılarak basitleştirilmiştir. Böylece, ekmekü üretim hattında oluşan hatalar düşürülmüştür. PLC sistemlerinin kullanılması işçi sayısını ve yakıt tüketimini azaltmıştır. Ekmek fiyatı düşmüş ve kalite artmıştır. Hijyenik ekmek üretimi sağlanmıştır. Bilim Kodu: 0690102 Anahtar Kelimeler : Ekmek Üretim hattı, OMRON ve MOELLER PLC' ler, RS232 protokolü Sayfa Adedi: 91 Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ
Özet (Çeviri)
III USE OF PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER INSTRUMENT AT BREAD PRODUCTION (M.Sc. Thesis) Huzeyfe YILMAZ GAZIUMVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2005 ABSTRACT Programmable logic controller (PLC) devices are special industrial computers which are developed for industrial automation and control systems. in the past, most of the industrial automation circuits consisted of contactors, aıudliary relays, time relays and counters. Nowadays, they left their place to PLC applied industrial automation circuits. Recent industrial automation circuits consist of the systems which can be defined by logical and mathematical functions. in this study, automated bread production üne has been investigated. Automatic bread production line comprises of dough mixing, dough dividing, dough rounding, intermediate proofing, dough moulding, automatic charging, last fermentation and baking in the tunnel öven. Ali of the above steps may be outlined in three stages : These are dough preparation, shaping - fermentation and baking. Here, the three stages bread production line has been controlled using a PLC system having approximately input/output (I/O) number of 100. Two OMRON PLCs and öne MOELLER PLC have been used in this PLC system. The communications between these PLC systems are provided by RS232 protocol.iv in this study, most of the complicated functions used in the bread production line are now simplified by the use of PLCs. Thus, the failures occurring in the lines are decreased. PLC systems also reduced number of employment and fuel consumption. Bread cost is reduced and the quality is improved. Hygienic bread production is now possible. Science Code: 0690102 Key Words : Bread production line, OMRON and MOELLER PLCs, RS232 protocol Page number: 91 Adviser : Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ