Gümüş-kobalt bazlı katalizörlerin sol-jel yöntemiyle sentezi
Synthesis of silver-cobalt based catalysts with sol-gel method
  1. Tez No: 166129
  2. Yazar: SABA BUKET YÜCEER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇİĞDEM GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
iii GÜMÜŞ-KOBALT BAZLI KATALİZÖRLERİN SOL-JEL YÖNTEMİYLE SENTEZİ (Yüksek Lisans Tezi) Saba Buket YÜCEER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Katalizör hazırlama yöntemlerinin katalizörün yapısal özellikleri üzerine etkisi büyüktür. Hazırlama yöntemlerinden biri olan sol-jelin temeli, hidroksilasyon- kondenzasyon ve polimerizasyon reaksiyonları üzerine kurulmuştur. Moleküler bir öncüden başlayarak, bu öncünün kimyasal dizaynı ile kontrol edilebilen hidroksilasyon-kondenzasyon reaksiyonları üzerinden makro moleküler bir oksit ağı elde edilebilmektedir. Böylelikle saydam metal oksit ve j elleri sentezlenmektedir. Bu çalışmada, kobalt, seryum, kobalt-seryum ve gümüş- kobalt katalizörleri iki farklı sol-jel yöntemiyle hazırlanmıştır. Farklı iki sol- j el yönteminin, başlangıç maddelerinin ve kalsinasyon işleminin katalizör yapısı üzerine etkileri araştırılmıştır. Katalizörlerin karakterizasyon çalışmaları için XRD, BET yüzey alanı ölçümü ve SEM analizleri yapılmıştır. Kobalt, kobalt- seryum ve gümüş-kobalt katalizörleri için adsorpsiyon-desorpsiyon izotermleri, BET yüzey alanları, gözenek hacmi-gözenek çapları belirlenmiştir. Sol-jel yöntemiyle hazırlanan gümüş-kobalt katalizörleri CO oksidasyonu için test edilmiştir. Farklı başlangıç maddeleri kullanılarak hazırlanan seryum katalizörü için en yüksek yüzey alanı (58 m2/g) seryum nitratla sentezlenen katalizörde görülmüş ve kristal boyutu 22,06 Â bulunmuştur. İki farklı sol-jel yöntemi uygulanarak hazırlanan Ag-Co katalizörlerinden katkı maddesi olarak sodyum sitratIV kullanılan katalizörün yüzey alanı 24 m2/g ve kristal boyutu 98,37 Â, amonyak ilave edilerek hazırlanan Ag-Co katalizörünün yüzey alanı 10 m2/g ve kristal boyutu 62,55 Â olarak bulunmuştur. Co-Ce katalizörünün hazırlanmasında da iki farklı sol-jel yöntemi uygulanmış, amonyak ilaveli katalizörün yüzey alanının 40 m2/g, sodyum sitrat ilaveli katalizörün yüzey alanının 3 m2/g olduğu görülmüştür. Bütün katalizörlerin mezo gözenekli yapıda oldukları, sadece Co- Ce katalizörünün t-yöntemine göre düşük oranda mikro gözenekli yapı içerdiği bulunmuştur. Amonyak katkılı hazırlanan Ag-Co katalizörünün 200 °C 'de en yüksek karbon monoksit (CO) dönüşümü (%100) verdiği gözlenmiştir. Bilim Kodu :937 Anahtar Kelimeler : Sol-jel yöntemi, katalizör karakterizasyonu Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Çiğdem GÜLDÜR
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SILVER- COBALT BASED CATALYSTS WITH SOL-GEL METHOD (M. Sc. Thesis) Saba Buket YÜCEER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Catalyst preparation methods have significant effect on the structural properties of catalyst Sol-gel method, one of the catalyst preparation method, is based on the hydroxylation-condensation polymerization reactions. Starting from a molecular precursor, a macro molecular metal oxide network could be obtained through the hydroxylation-condensation reactions which can be controlled by the chemical design of the precursor. Transparent metal oxides and gels are synthesized in this way. In this study, cobalt, cerium, cobalt-cerium and silver-cobalt catalysts were prepared by two different sol-gel methods. The effects of different sol-gel methods, initial substances and calcination treatment on the catalyst structure were investigated. Catalysts characterization studies made with XRD, BET (surface area measurement) and SEM. The adsorption- desorption isotherms of cobalt, cobalt-cerium and silver-cobalt catalysts, together with BET analysis and pore volumes and pore sizes were determined. Silver-cobalt catalyst prepared by sol-gel method was tested with carbon monoxide oxidation reaction. The highest surface area (58 m2/g) for the cerium catalyst, which is prepared by different initial substances, was achieved with the catalyst that synthesized from cerium nitrate. The crystal size was found to be 22,06 Â. Two different sol-gel methods were used for catalyst preparation in which natrium-citrate andVI ammonia were employed as additive substances. When natrium-citrate was used as an additive, Ag-Co catalyst has a surface area of 24 m2/g and a crystal size of 98,37 Â. On the other hand, when ammonia was used as an additive, Ag- Co catalyst, in this case, showed a surface area of 10 m2/g and a crystal size of 62,55 Â. Two different sol-gel methods also used for preparing Co-Ce catalyst, which give a surface area of 40 m2/g and 3 m2/g for the ammonia added and natrium citrate added catalyst, respectively. It was seen that all the catalysts prepared in this study have meso-pore structures except the Co-Ce catalyst which has few micro pore structures according to the t- method. The highest carbon monoxide conversion (%100) has been reached on the ammonia added Ag-Co catalyst, at 200 °C. Science Code : 937 Keywords : Sol-gel method, catalyst characterization Page Number : 95 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Çiğdem GÜLDÜR