Faz-ilerlemeli ve faz-gerilemeli kontrolcü tasarımı için deneme yanılma içermeyen analitik ve grafiksel iki yeni yöntemin incelenmesi ve değerlendirilmesi üzerine
On the investigation of two new non-trial-and-error methods for the design of phase-lead and phase-lag controllers based on the formulas and graphics and a comprasion with some well known design examples
- Tez No: 166130
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR HONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
m FAZ-İLERLEMEÜ ve FAZ-GERİLEMELİ KONTROLCÜ TASARIMI İÇİN DENEME YANILMA İÇERMEYEN ANALİTİK ve GRAFİKSEL İKİ YENİ YÖNTEMİN İNCELENMESİ ve DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE (Yüksek Lisans Tezi) Hali! Gökhan GÖKSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 200i ÖZET Faz-İlerlemeli ve Faz-Gerilemeli Bcontroicülerîn klasik yöntemlerle tasarımında deneme yanılma yöntemleri kullanılmaktadır. Böyle yöntemlerle tasarım genellikle uğraştırıcı ve zaman alıcı olmaktadır. Bu dezavantajı önleme amacı ile deneme yanılma içermeyen yöntemler ortaya konulmuştur. 1998 yılında Marro tararından faz-İlerıemen ve faz- gerilemeli kontrolcü tasarımı için deneme yanılma içermeyen yeni iki yöntem geliştirilmiştir (9). ilk yöntemde dönüşüm formülleri, ikinci yöntemde de grafiksel bir yaklaşımla kontrolcü tasarımı yapılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Marro'nun tebliğinde açıklanan, dönüşüm formüllerine ve grafiğe dayalı tasarım yöntemlerini incelemek, en bilinen bazı tasarım örneklerine uygulayarak karşılaştırmak, bilgisayar programlan yardımıyla yöntemin uygulanışını kolaylaştırmak ve her îki yöntemin de etkinlik ve doğruluklarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Böylece anılan yöntemlerin belirtilen kontrolcülerın tasarımında diğer yöntemlere göre durumunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bilim Kodu : 945 Anahtar Kelimeler : Kontrolcü tasarımı, faz ilerlemeli ve faz gerilemeli kontrolcü tasarım Sayfa Adedi : 131 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. HONOUR
Özet (Çeviri)
IV ON THE INVESTIGATION OF TWO NEW NON-TRIAL-and-ERROR METHODS FOR THE DESIGN OF PHASE-LEAD and PHASE- LAG CONTROLLERS BASED ON FORMULAS and GRAPHICS and A COMPARISON WITH SOME WELL KNOWN DESIGN EXAMPLES (M.Sc. Thesis) Halil Gökhan GÖKSU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT The classical approach to controller design for the phase - lead and phase - lag controller are the trial and error methods. In this way the controller design is a hard and a tedious procedure. In order to overcome this disadvantage, non-trial and error methods were developed. In 1998, new non-trial and error methods for the phase - lead and phase lag controllers were developed by Marro (9). In the first method, two inversion formulas were used for designing the controller. In the second method, a graphical method was used for the design of the controller. In this study, the results obtained by these two methods are compared with the results of some well known design examples. The methods are implemented by a computer program. Science Code : 945 Key Words : Controller design, phase lead and phase lag controller design Page Number : 131 Adviser : Prof. Dr. Yaşar T. HONDUR