Doğal yalıtkan tabakalı Al/p-Si schottky diyotlarda elektriksel karakteristiklerin frekansa bağlı incelenmesi
The investigation of frequency dependent electrical characteristics at Al/p-Si schottky diodes with a native insulator layer
- Tez No: 166128
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEMSETTİN ALTINDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
iii DOĞAL YALITKAN TABAKALİ Al/p-Si SCHOTTKY DİYOTLARD A ELEKTRİKSEL KARAKTERİSTİKLERİN FREKANSA BAĞLI İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hatice KANBUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Doğal yalıtkan arayûzey tabakaya (S1O2) sahip Al/p-Si Schottky diyotlarm akım-gerilim (I-V) karakteristikleri oda sıcaklığında incelendi. Arayûzey durum yoğunluğunun (N^) dağdım profili doğru heslem I-V ölçümlerinden enerjinin (E^- Ev) bir fonksiyonu olarak, engel yüksekliğinin (e) gerilime bağlı olduğu dikkate alınarak elde edildi. Ayrıca kapasitans-gerilim (C-V) ve iletkenlik-gerilim (G-V) ölçümleri geniş bir frekans aralığında (10 kHz - 1 MHz) çalışıldı. İlave (excess) kapasitans değerlerinin artan frekansla azaldığı gözlendi. İlave kapasitansın bu davranışı, artan frekansla arayûzey durum yoğunluklarının azalmasına atfedildi. Deneysel sonuçlar Schottky diyotlarm I- V, C-V ve G-V karakteristiklerinin sadece Ngs'den değil aynı zamanda seri direnç R/den de etkilendiğini ve Schottky diyotlarm elektriksel özellikleri üzerinde Nss ve R/nin önemli bir yere sahip olduğunu gösterdi Bilim Kodu : 404.05.0 1 Anahtar Kelimeler :İlave kapasitans, arayûzey durumları, seri direnç, yalıtkan tabaka, frekansa bağlılık. Sayfa Adedi :63 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Şemsettin ALTINDAL
Özet (Çeviri)
IV THE INVESTIGATION OF FREQUENCY DEPENDENT ELECTRICAL CHARACTERISTICS AT Al/p-Si SCHOTTKY DIODES WITH A NATIVE INSULATOR LAYER (M.Sc Thesis) Hatice KANBUR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT The current-voltage (I-V) characteristics of Al/p-Si Schottky diodes with the native interfacial insulator layer (Si02) were measured at room temperature. The density of interface states (N®,) distribution profile as a function of (Ess- Ev) was extracted from the forward bias I-V measurements by taking into account the bias dependence of the effective barrier height (