Ford Tourneo Connect hybrid electric vehicle transformation with ADVISOR
ADVISOR yardımı ile Ford Tourneo Connect hibrit elektrik dönüşümü
  1. Tez No: 166149
  2. Yazar: ÖNDER BARLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ADVISOR YARDIMI İLE FORD TOURNEO CONNECT HIBRIT ELEKTRİK DÖNÜŞÜMÜ ÖZET Dünya çapında petrol fiyatları artmakta ve hava her gün kirlenmektedir. Bu şartlar altmda hibrid elektrik araçlar en son çıkan araç tipleri arasında umut vaad etmişler. Düşük zararlı gaz emisyonları ve iyileştirilmiş yakıt tüketimleri onları diğerlerinden ayırmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Otomotiv Anabilim Dalı Ford Otosan AŞ. ile beraber bir hibrid elektrik araç projesi yürütmektedir. Projenin amacı dizel motorlu Ford Tourneo Connect için EURO-4/EURO-5 emisyon normlarını sağlayan bir paralel hibrid sistemi dizayn etmektir. Bu yüksek lisans tezi hibrid elektrik araçların yararlarını proje aracı olan Ford Tourneo Connect üzerinde, gelişmiş bir simülasyon programı olan ADVISOR vasıtasıyla göstermeye çalışmışta. Çeşitli sürüş haritalarında konvansiyonel ve hibrid elektrik araç için bulunan ADVISOR yakıt tüketimi ve emisyon değerleri Ford-Otosan A.Ş tarafından sağlanan gerçek değerler vasıtasıyla düzeltilmiştir. Bunun yanı sıra konvansiyonel ve hibrid araç için performans ve eğim kabiliyeti ölçülmüş ve gerçek verilerle karşılaştınlmıştır. Konvansiyonel Ford Tourneo Connect hibrid elektrik bir araca dönüştürüldüğünde yakıt tüketimi ve emisyonlar açısından yararlar ortaya çıkmıştır. Sistemin genel veriminde sürüş haritasına bağlı artışlar elde edilmiştir. Özellikle karbon monoksit emisyonları sürüş haritasından bağımsız olarak şiddetli bir şekilde düşmüştür. Buna mukabil azot oksit ve hidrokarbon emisyonları sürüş haritasına bağlı olan bir düşüş göstermiştir. Partiküler madde emisyonları dizel partikül filtresi kullanıldığında hem konvansiyonel hem de hibrid elektrik araç için problem olmaktan çıkmıştır. Sonuçlar hibrid Tourneo Connect' in EURO-4/EURO-5 emisyon normlarının altmda bir gaz emisyonu ürettiğini göstermiştir. Ayrıca hızlanma ve elastikiyet değerlerinde hissedilir derecede iyileşmeler görülmüştür. Simülasyonda kullanılan elektrik motoru gereken eğim performansını verememiştir. Bu yüzden gereken eğim performansının sağlanması için ya dizel motor tek başına ya da hem dizel motor hem de elektrik motoru beraber çalışmalıdır. ıx
Özet (Çeviri)
FORD TOURNEO CONNECT HYBRID ELECTRIC VEHICLE TRANSFORMATION WITH ADVISOR SUMMARY Petrol prices are rising around the world and the air is getting polluted every day. Under these circumstances hybrid electric vehicles showed promise among the latest vehicle types and stand out with their capabilities of reducing hazardous emissions and improving overall fuel consumption. Istanbul Technical University Mechanical Engineering Automotive Department works in a hybrid electric vehicle project in association with Ford-Otosan A.Ş. The aim of this project is to design a parallel hybrid system for Ford Tourneo Connect with a diesel engine, which fulfills the EURO-4/EURO-5 emission norm. This master's thesis tried to demonstrate the benefits of hybrid electric vehicles based on the project vehicle Ford Tourneo Connect by using ADVISOR, a powerful hybrid electric vehicle simulation tool. The ADVISOR fuel consumption and emission results for conventional and hybrid electric Ford Tourneo Connect for different drive cycles are corrected with the help of real world data received from Ford-Otosan AS. Also a performance and gradeability analysis was made to compare the conventional and hybrid electric vehicle results and real world data. By transforming the conventional Ford Tourneo Connect into a hybrid electric vehicle, fuel consumption and emissions benefits will occur. The overall system efficiency increases dependent from the drive cycle. Especially CO emissions decrease strongly independent from drive cycle, whereas the decreases of NOx emissions are dependent from the drive cycle characteristics. PM emissions are not anymore a problem for conventional and hybrid electric Tourneo Connect by using a diesel particle filter for the simulation. The results showed thai the hybrid electric Ford Tourneo Connect produces hazardous gasses below the EURO- 4/EURO-5 emission regulations. There is also a remarkable improvement in acceleration and elasticity values. The electric motor, chosen for the simulation, alone is not capable of fulfilling the required gradeability limits. Therefore the diesel engine alone or together with the electric motor should be used to achieve the desired gradeability limits.