Numerical computation of turbulent flow in complex geometries
Kompleks geometrilerde türbülanslı akışın sayısal çözümü
  1. Tez No: 166150
  2. Yazar: BARIŞ ADİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KAVURMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
KOMPLEX GEOMETRİLERDE TÜRBÜLANSLI AKIŞIN SAYISAL ÇÖZÜMÜ ÖZET Bu çalışmada komplex geometrilerde türbülanslı akışm sayısal çözümü incelenmiştir. Sözkonusu akış iki boyutlu, sıkıştınlamaz, ve daimi bir türbülanslı akıştır. Hesaplamalar Sonlu hacimler Yöntemi kullanılarak genelleştirilmiş eğrisel koordinatlarda yapılmıştır. Yapısal bir ağ kullanılmış ve hücre merkezli bir ağ düzeni kullanılmıştır. Basıncın ve hızların hesaplanması için SIMPLE ve SIMPLEC yöntemi kullanılmıştır. Yapısal ağlarda hücre-merkezli ağ düzeni kullanılması ile ortaya çıkan fiziksel olmayan dalgalanmayı engellemek içim Momentum İnterpolasyon yöntemi uygulanmıştır. Yazılan bilgisayar kodunda kullanılan türbülans modelleri duvar fonksiyonlarının kullanımım içeren standard k-e modeli, Lam-Bremhorst'un düşük Reynolds sayılı k- e modeli ve 1988 ve 1998 yıllarında Wilcox tarafından geliştirilen k-co modelleridir. Fakat, düşük Reynolds sayılı k-s modeli için, bu çalışma kapsamında bir yakınsamaya ulaşılamamıştır. Sonunda, deneysel sonuçları bulunan iki farklı test prolemi seçilmiş ve sayısal olarak çözülmüştür. Elde edilen sayısal sonuçlar, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve her türbülans modelinin performansı incelenmiştir. 1998 k-co modelinin, viskoz etkilerin çok önemli olduğu düşük Reynolds sayılı akışlarda en iyi sonucu verdiği tesbit edilmiştir. Öte yandan, yüksek Reynolds sayılı akışlarda da diğer iki model daha iyi sonuçlar vermektedir. ıx
Özet (Çeviri)
NUMERICAL COMPUTATION OF TURBULENT FLOW IN COMPLEX GEOMETRIES SUMMARY In this study, the numerical computation of turbulent flow in complex geometries has been accomplished. The considered flow is a 2-D, incompressible, and turbulent flow at steady state. Computation is done using finite volume method in generalized curvilinear coordinates. A structured grid and with a non-staggered (collocated) grid arrangement is used. SIMPLE and SIMPLEC algorithms have been used for the computation o f p ressure and v elocities. M omentum i nterpolation m ethod h as b een implemented to avoid the non-physical oscillation or so called red-black checkerboard splitting of the pressure field due to collocated grid arrangement. The turbulence models employed in computer code are the standard k-s model with wall functions, low Reynolds k-s model of Lam-Bremhorst and two k-oo models developed b y W ilcox i n 1 988 and 1 998. H owever, w ith the 1 ow R eynolds m odel, convergence has not been achieved during this study. In the end, two different test cases of which experimental data is available, has been chosen and solved numerically. The numerical results have been compared with the experimental ones and the performance of each turbulence model has been examined. It is concluded that for low Reynolds number flows, where the viscous effects play a very important role, 1998 k-co model gives the best results. Though, the other two models give better predictions for high Reynolds number flows. x