Statik itme yöntemiyle bina tahkiki
Seismic safety assessment of structures by using nonlinear static analysis procedure
- Tez No: 166151
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
STATİK İTME YÖNTEMİ İLE YAPILARIN TAHKİKİ ÖZET Bu çalışmada yapı sistemlerinin gerçek davranışlarının dikkate alınarak yapıldığı bir analiz yöntemi olan statik itme yöntemi kullanılarak iki ayrı binanın yatay yükler altındaki davranışları ve performansları incelenmiştir. Performans eşit deplasman kuralına, kapasite spektrum yöntemine ve hedef deplasman yöntemine göre bulunmuş sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yedi bölüm halindeki çalışmanın birinci bölümünde konunun tanıtılması ve yöntemin kullanılabilirliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde performans kavramı anlatılmış ve hasar tespit seviyeleri gösterilmiştir. Üçüncü bölümde statik itme yöntemi ile analiz, yapının kapasite eğrisinin elde edilişi,kapasite spektrum yöntemi ve performansın bu yöntemle nasıl bulunacağı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde yerdeğiştirme katsayısı yöntemi anlatılmış bu yöntemi kullanarak hedef yerdeğiştirmenin nasıl bulunacağı açıklanmıştır. Beşinci bölümde 1975 deprem yönetmeliğine göre yapılmış,beton kalitesi düşük, yetersiz sargı donatısına sahip ve taşıyıcı sistemi düzenli olmayan mevcut altı katlı bir bina üç boyutlu olarak modellenmiştir.Statik itme yöntemi kullanılarak binanın yatay yükler altındaki davranışı incelenmiştir. Binanın performansı önceki bölümlerde anlatılan yöntemlerle bulunmuş ve bulunan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde üç katlı bir okul binası 1975 deprem yönetmeliği esas alınarak yatay yüklere göre dizayn edilmiş ve donatıları belirlenmiştir. Donatısı belirlenen binanın, düşük beton kalitesi ve yetersiz sargı donatısı durumunda yatay yükler altındaki davranışı statik itme yöntemi ile incelenmiştir. Performansı yukarıda bahsedilen üç değişik yöntemle bulunmuştur ve bulunan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Son bölümde bu çalışmada yapılanların kısa bir özeti ve çıkarılan bazı sonuçlar açıklanmıştır. Ekte ise, altı katlı binaya ait kalıp planlan, yükler,ağırlık merkezinin ve kütlesel atalet momentlerinin bulunuşu, okul binasına ait kalıp planlan, seçilen kiriş donatılan, kolon donatıları ve kolonlara ait karşılıklı etki diagramı değerleri verilmiştir. XV
Özet (Çeviri)
SEISMIC SAFETY ASSESSMENT OF STRUCTURES BY USING NONLINEAR STATIC ANALYSIS PROCEDURE SUMMARY In this study, two reinforced concrete buildings' behaviour under lateral loads is inspected by using nonlinear static analysis procedures which consider the real behaviour of structural elements under siesmic loading, with checking the change of bending rigidities according to lateral and vertical deformations. Performance points is determined by equal displacement rule, capacity spectrum method and target displacement method. The study holds seven chapters. In the first chapter there is an introduction to subject and purpose of handling it. In the second chapter performance concept is described, and failure scales are shown. For the third chapter doing analysis with nonlinear static procedures, to construct the capacity curve,capacity spectrum method and how to get the performance point with using this method is described. In the forth chapter displacement coefficient method is described and calculating demand displacement using the displacement coefficient method is explained. In the fifth and sixth chapters, two reinforced concrete buildings are modelled with SAP2000 program and showed applications of the methods which described previous chapters. In the last chapter there is a brief summary of this study and some of the results obtained from this study are discussed. In the attachments, model, the tables of loads,mass moments of inertia, reinforcement of columns and beams »interaction diagram values of columns are submitted. xvi