Proje planlamasında insan kaynakları yönetiminin önemi ve Aycell projesi kule dikim çalışmalarında değerlendirilmesi
Importance of human source management in project planning and evaluation its in Aycell tower erection project
  1. Tez No: 166155
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET İnşaat sektöründe gerçekleştirilen ve büyük yatırımların yapıldığı projelerin iş gücü, makine, malzeme ve gelir-giderleri dış etkenlerden en az şekilde etkilenerek en az maliyetle, en kısa sürede tamamlanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu ise ancak projenin planlama aşamasında ve yapım sürecinde tüm ayrıntıları ile değerlendirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde de gerçekleştirilen büyük yatıranlar proje planlaması ve yönetiminin ne kadar önemli olduğunun farkına varılmasını sağlamıştır. Hatalı planlama ve yanlış yönetim ile firmaların yüksek mali kayıplar yaşaması, projelerin planlanan sürede tamamlanamaz hale gelmesi, proje yönetim çalışmalarının daha dikkatli şekilde yürütülmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Projelerde kullanılan kaynaklanın çoğu zaman kısıtlı olması yüzünden zaman - maliyet açısından daha dikkatli planlamalar yapılmasını gerektirmektedir. Gün geçtikçe zaman, maliyet ve kalite üçgeni arasında daha gelişmiş teknikler projelerde uygulanmaya başlamıştır. Bu fikirler şu anda modern proje yönetimi olarak bildiğimiz yönetim tekniklerinin ilklerini oluşturmaktadır. Proje yönetimi sadece iş kalemlerinin planlanması, iş maliyetlerinin azaltılması ve aynı zamanda optimum sürede kaliteli bir ürünün ortaya konulması değildir. Projenin başlangıcından bitimine kadar yukarıda anlatılan kritik proje birimlerinin aksamaması için çalışanların psikolojik yönlerinin organizasyonu yapılmalı, performans yönetimini de ele alarak çalışanlar arasındaki ilişkiler düzenlenmelidir. Bu çalışmada daha çok insan yönetimin bir projenin başarısında ne kadar önemli olduğu, insan ilişkilerinin düzenlenmemesi halinde projede ne gibi sorunlar ile karşılaşılabileceği ve proje süreçleri başarılı şekilde planlanmış olsa bile bunun başarıyı ne oranda azaltılabileceği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın ilk bölümünde proje yönetimin amaç, kapsam ve önemi özetlenmiştir. İkinci bölümde ise proje yönetimi ile ilgili temel kavramların anlatılması amacıyla; proje yönetim kavramı ve elemanları anlatılmış, süreç kapsamındaki koordinasyon ve çalışmalar açıklanmıştır. Proje yönetim unsurlarının projenin yapım aşamasındaki sorumluluk-önem derecelerinin üzerinde durulmuştur. Proje planlamasında dikkat edilecek unsurlar ve özelliklere değinilmiştir. Üçüncü bölümde; örnek bir çalışma olarak Aycell projesinde proje planlaması ve organizasyonu üzerinde durulmuş, özellikle proje esnasında çalışanlar arasında insan ilişkileri organizasyon sorunları ve bu bağlamda ortaya çıkan performans düşüklükleri hakkında örneklemeler; sektörde çalışan şirketler göz önüne alınarak verilmiş, sonuçta proje yönetiminde bu sorunların önemi üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise yapılan çalışmanın içeriği ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY At construction industry it is a necessity to complete the projects with minimum costs and duration. The projects should not be affected by problems caused by the staff, machines, equipment, income-expenses etc. This can only be achieved by determining the project with its all stages both in planning and construction phases. Recently in our country, companies have started to be aware of the importance of project planning and management. Wrong planning and management causes to huge expenses and incompletion of the project at the planned time. Nowadays, between the triangle of time, cost and quality, modern techniques are used in project management. Those ideas are the principles of project management techniques. Project planning is not only the planning of work stages, reducing the expenses and performing a high quality product. From the beginning of the project to the completion, to avoid the discontinuity of the construction, psychological organisation and human relationship of the staff should also be managed. At this study, the importance of human relationship at a project is examined. It is discussed what kind of problems can occur if human management is not organised. Examples are shown how it reduces the success of the project without personnel management. At the first chapter, the aims and importance of project management is described. At the second chapter, the main principles of project management, the coordination during construction and the works are studied. At the third chapter, a case study; Aycell project is studied. Information about the project planning, management, organization is described and the example of human management is given. As a conclusion; a summary is given for the results of the project. XVI