Sıcak iş sübap kalıplarının ömürlerinin etüdü
The investigation of the life of hot forging die used for manufacturing of engine valve
  1. Tez No: 166176
  2. Yazar: FATİH KARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARLAS ERYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
SICAK İŞ SUBAP KALIPLARININ ÖMÜRLERİNİN ETUDU ÖZET Bu tez çalışması otomotiv endüstrisinde motorun bir parçası olan, sübap üretimi yapan Supsan A.Ş. bünyesinde yapılmıştır. Tez çalışmasının ana inceleme konusu, sübap imalatında verimliliği arttırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak için imalatındaki prosesin aşamalarından birisi olan dövme adımında kullanılan sübap dövme kalıplarının ömürlerini incelemektir Bununla ilgili olarak firmanın halihazırda imalatında olan Renault - Megane HB 0 7.30 kodlu sübap üretimi için kullandığı 40164 fabrika kodlu dövme kalıbı incelemek üzere belirlenmiştir. Bu model sübap martenzitik çelikten; kalıp ise H13 sıcak iş takım çeliğinden imal edilmektedir. İncelemede seçilen kalıp modeli, firmanın bilgi birikimini de dikkate alarak belirlenmiş ve bu modelin üretiminde diğerlerinden farklı olarak müşterilerin sübabın boyun bölgesindeki lifli yapının bozulmasına sebebiyet verebilecek herhangi bir bitirme operasyonunu istememesi nedeniyle tercih edilmiştir. Bu kalıp modelinde yapılabilecek her türlü olumlu gelişmenin diğer kalıp modellerine de uygulanılması düşünülmektedir. Halihazırda devam eden dövme prosesinde kalıp ömürleri yaklaşık olarak 850 - 940 adette, süre olarak da 2,5 ile 3 saatte bir dövme kalıbın değiştirilmesine ihtiyaç göstermektedir. Bu değiştirme işlemi yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürmektedir. Değiştirme işlemi sırasında işçilik kaybı, presin boşta kalması ve imalatta aksamalara ve verimliliğin düşmesine sebep olmaktadır. Sıcak dövme kalıbının maliyeti ve dış yan sanayiciye bağlı olan üretim prosesinin takibi de ek bir yük getirmektedir. Burada sıcak dövme kalıbı ömrüne etki eden faktörler incelenmiş ve geliştirme olabileceğini düşündüğümüz dövme kalıbı yüzey sertleştirme işlemi ve yüzey bitirme işlemleri üzerinde deneyler yapılmıştır. Yüzey sertleştirme metodu, firmanın kullandığı sıvı nitrasyon yönteminden farklı olarak iyon nitrasyonu tercih edilmiş ve firmanın kullandığı benzer malzemeler için farklı sürelerde iyon nitrasyonu denemeleri yapılmıştır. Dövme kalıp ömrüne etkileyen bir diğer faktör olan yüzey bitirme işlemi firmada uygulanan dairesel yüzey parlatma yerine, iyon nitrasyonu öncesinde dış yan sanayide dairesel parlatma çizgilerinin oluşmasına sebebiyet vermeyecek şekilde parlattırılmıştır. Hazırlanan deney numunesi kalıplar, devam eden imalatta ve mevcut dövme kalıpları ile aynı şartlarda fiili olarak üretimde kullanılmasının sağlanmasına özellikle dikkat edilmiş, oluşan ömür değerleri raporlanmış, dövme kalıbı yüzeyinde oluşan nitrasyon yapısı ve sertlik dağılımı incelenmiş ve fotoğraflandırılmıştır. xYapılan çalışmalar sonucunda görülmüştür ki; dövme kalıbı yüzeyindeki nitrasyon tabakası 4 saatlik iyon nitrasyon deneyleri sonucunda en yüksek değerine ulaşmıştır. Ayrıca yüzey parlatma işlemindeki yapılan iyileştirme sonucu dövme baskı adeti yaklaşık olarak firmanın standart kalıplarına göre ortalama 850 - 940 adetten %20-25 iyileşme ile ortalama 1050 ile 1185 adetlerine yükseldiği gözlemlenmiştir. Bu iyileştirmeler, imalatta kullanılmakta olan diğer model dövme kalıplarına da uygulanabilecektir. xı
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE LIFE OF HOT FORGING DIE USED FOR MANUFACTURING OF ENGINE VALVE SUMMARY This thesis study was done in Supsan A.S. that is an engine valve manufacturer in automotive industry. The major subject of this thesis is the investigating of the life of hot forging dies which is used for the stage of the engine valve manufacturing. The aim of this study is to increase the productivity and decrease the cost in the manufacturing. For this reason, 40164 manufacturer code the hot fording die made of HI 3 hot work tool steel was chosen which is already active model in the company that these dies are in using of Renault - Megane HB 07.30 model engine valve made of martensitic stainless steel. The company's experience and customer requests were major factors on this decision. The customer has advised no final operation as different from other type engine valves in the range of the company to avoid damaging on the fiber structure of the neck of this model engine valve. Every positive improvement on the life of this model forging die would be applicable for all types hot forging dies of engine valves. At the present time, the hot forging dies should be changed in every 850 and 940 pieces that means 2,5 and 3 hours. Every changing operation takes about 30 minutes. These operations cause the loss of the human power, the interruption on the operation machines and process, the reducing the productivity. The forging die cost and the planning of die manufacturing process depending on the subcontractors are extra charge for company. In this stage, the effective factors of hot forging die life were described and some experiments were done on the hot forging surface hardening and finishing methods which may be development area. Ion nitriding which is surface hardening method was chosen as different from liquid nitriding used by company and some ion nitriding experiments were done on similar material else in using in the company and for the different nitriding times. Besides, surface finishing method which is another factor for hot forging die life was changed instead of the company's operation which causes circular polishing line before the ion nitriding operation, the hot forging dies were sent to a subcontractor to be done surface finishing operation not to cause any circular polishing lines. The completed experiment samples were used in the manufacturing as being careful to provide exactly same operation conditions. The result of the experiments of hot forging xndie samples was reported; the hardness dispersion of the nitriding structure on the hot forging die surface was investigated and photographed. At the end of the study, the nitriding layer reached the maximum level on 4 hours nitriding time. Besides, the better results due to surface finishing operation were obtained from 850 and 940 pieces to 1050 and 1 185 pieces by the operation quantity that means %20-25 improvement according to the standard dies which are using in the company. These improvements can be applicable for all other model hot forging dies in the company. xiu