Serebral parezili çocuklarda video bazlı gözlemsel yürüme analizinin gözlemci içi ve gözlemciler arası güvenilirliğinin belirlenmesi
Iterrater and intrarater reliability of the video based obsovational gait analysis
  1. Tez No: 79773
  2. Yazar: NAFİZ EKİN AKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
100 ÖZET Bu çalışmada spastik hemiparezi ve spastik diparezili çocuklarda, bu konuda evvelce yapılmış çalışmaların verdiği önerilerden ve yeni bir çekim prosedürü ve düzeneğinden yararlanarak video bazlı yürüme analizinin güvenilirliğini artırmak ve bu metodun klinikte rutin olarak uygulanabilecek standart bir yürüme analizi metodu olup olmadığını araştırmak amaçlandı. Çalışmada 5 'i normal 41 olgunun yürüyüşleri kaydedildi. Kaydedilen bu görüntülerden değerlendirme seansına katılmayan 6 'spastik çocuk ve herhangi bir nörlojik bozukluğu olmayan 5 çocuğun aynı prosedürle kaydedilen görüntüleri, spastik çocukların yürüyüşü ve motor gelişimindeki bozuklukların tedavisi üzerine 5 yılan fazla deneyimi olan fizyoterapistlerden oluşan üç gözlemcinin eğitimleri için kullanıldı. Gözlemcilere eğitim seansından en az üç gün önce normal, patolojik yürüyüş ve Gözlemsel Yürüme Analiz Formu'nun kullanılım şeklini anlatan 7 sayfalık bir teksir verildi. Eğitim ve değerlendirme seansları sırasında uluslararası standardı yakalamak amacıyla, bu teksirde yazılanlardan başka bir anlatımda bulunulmadı. Gözlemsel yürüme analizi formu; kalçanın sagital, frontal, transvers plan, dizin sagital, frontal, ayakbileği eklemlerinin sagital, transvers plan hareketlerini, adım uzunluğunu ve ön ayak- tüm ayak basışım temsil eden 41 hücreden oluşmaktaydı. Gözlemciler 30 olgunun video kayıtlarını 1.5 aylık aralıklarla iki kez değerlendirdi ve ikinci değerlendirmede 30 olgunun sırası rastlantısal olarak değiştirildi. Birbirlerinden ayrı olarak, zaman kısıtlaması olmadan uygulanan değerlendirme seansında videonun durdurma, yavaşlatma veya kare-kare izleme fonksiyonlarını bağımsız olarak kullanmalarına izin verildi. Yaş ortalaması 6 yaş 9 ay olan ve 16'sı kız 14'ü erkek olan olgularımızın 14 'ü spastik hemiparezi, 16'sı spastik diparezi idi.101 Yapılan istatistiksel analizler sonucunda gözlemsel yürüme analizi değerlendirmesinde gözlemciler arası yüzdesel tutarlılık % 63, Kappa korelasyon yöntemiyle sonuçlarına göre orta ileri derecede anlamlılık olduğu bulunmuştur. Standart hata payı ise 0.007 idi. Gözlemci içi yüzdesel tutarlılık ise % 82, Spearman korelasyon sonucuna görede bu tutarlılığın ileri derecede anlamlı olduğu bulundu. Standart hata payı ise 0.007 idi. Bu veriler gözlemci içi güvenilirliğinin gözlemciler arası güvelirkten daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sonuçlarımız gözlemci içi güvenilik düzeyini arttırmış ve. şimdiye kadar yayımlanmış tüm çalışmalardan yüksek seviyeye ulaştırmıştır. Ancak Gözlemciler arası güvenilirlik düzeyinde aynı oranda bir artış sağlanamamış ve bu konuda yapılan diğer çalışmaların üzerine çıkartamamıştır. Sonuç olarak bağımsız yürüyebilen spastik diparezi ve hemiparezili çocuklar için oluşturduğumuz video bazlı gözlemsel yürüme analizi yönteminin, gözlemciler arası değerlendirmelerde orta-ileri derecede, gözlemci içi değerlendirmelerde ise ileri derecede güvenilir olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
102 SUMMARY The purpose of the present study was to increase the reliability of video based observational gait analysis on children with spastic hemiparesis and diparesis and to investigate its standardisation in clinical practice by implementing new recording procedure and a new design and in the light of the suggestions of previous studies. Gaits of 41 children 41 were videotaped. Each observer received training on the observational gait analysis by using videotaped sequences of 6 disabled and 5 normal who had no history of neurological disorders. Each observer was a physical therapist with more than five-year experience on gait assessment and treatment of spastic forms of cerebral palsy and developmental motor impairment. All observers received a booklet at least three days before the training session This booklet includes information about normal and pathological gait and the instructions of using the observational gait analysis form. No additional training material or information is given to the observers in order to reach the international standard level in training and rating sessions. The observational gait analysis form includes 41 cells which represent; Hip sagittal, frontal and transverse plan, knee sagittal and frontal plan, ankle sagittal and transverse plan movements and step length and forefoot-flatfoot contact. All 30 videotaped subjects were analysed two times with one and a half month interval. The order of the subjects was independently randomised for the second rating sessions. Observers were apart from each other in the rating and training sessions and they were not separate to see each other during these sessions. They also independently used stop-action, slow motion and frame by frame action capabilities of video recorder without any time limitations.103 The mean age was 6 years and 9 months and 16 were girls, 14 boys. Of all cases 14 were spastic hemiparesis and 16 spastic diparesis. As a result of the statistical analysis, complete reliability (self agreement) was achieved on average 63 % of the rating cells and kappa coefficients demonstrate moderate to advanced level reliability and the average of standard error of measurement was 0.007 for between rates reliability. Complete reliability was achieved on average 82 % of the rating cells and Spearman correlations showed an advanced level reliability and the average of standard error of measurement was 0.0007 for within rater reliability. These findings indicated that the score of within rater reliability was higher than between rater reliability. Within rater reliability of the present study has the highset complete reliability level between the studies have been written on this field. However the new procedure and design and the suggestions of the previous studies were not enough to increase the between rater reliability. In conclusion, although video based observational gait analysis has moderate to advanced level reliability for between rater, it has advenced level reliability for within rater in community ambulator children with spastic hemiparesis and spastic diparesis.