Synthesis of block copolymer by mechanistic transformation from cationic polymerization to controlled photopolymerization
Katyonik polimerizasyondan foto-polimerizasyona mekanistik transformasyon yöntemiyle blok kopolimer sentezi
  1. Tez No: 166202
  2. Yazar: YASEMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
KATYONIK POLIMERIZASYONDAN FOTO POLIMERIZASYONA MEKANtSTİK TRANSFORMASYON YÖNTEMİYLE BLOK KOPOLİMER SENTEZİ ÖZET oo-uç gurubunda foto aktif N,N'- dietil ditiyokarbamoil (EtaNC(S)S-) grabu taşıyan polimerler, doğrudan UV ışını uygulanarak değişik mimaride blok kopolimerlerin sentezini mümkün kıldığından yaygm olarak tercih edilmektedir. Ayrıca molekül ağırlıklarını ve molekül ağırlığı dağılımlarını yüksek oranda kontrol altında tutmaya olanak sağlayan atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) son yıllarda en çok araştırılan alanlardan biri olmuştur. Bu çalışmada foto aktif Et2NC(S)S- grubu taşıyan fonksiyonel poHtetrahidrofuran (C-PTHF), stirenin (St) yaşayan/kontrollü foto polimerizasyonunda ve blok kopolimer sentezinde kullanılmıştır. (ö-ucundan fonksiyonlanmış C-PTHF, metil triflorometansülfonat kullamlarak katyonik polimerizasyon yöntemiyle elde edilmiş ve polimerizasyon N,N'-dietil ditiokarbamik asit sodyum tuzu kullamlarak sonlandırılmıştır. Ardmdan stirenin foto blok kopolimerizasyonu makro başlatıcı olarak C-PTHF ve katalizör olarak bakır klorür (CuCl) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Stirenin foto blok kopolimerizasyonu 300 nm UV radyasyonu altoda ve oda sıcaklığında klasik ATRP yöntemlerinin tersine ligand kullanılmaksızın gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, reaksiyon mekanizmasını aydınlatmak üzere C- PTHF/CuCl/Ligand(Bpy) ve C-PTHF/St başlangıç sistemleri ile blok kopolimerizasyon ve aym zamanda stirenin kendi kendine polimerleşmesi aynı şartlar altoda denenmiştir. vm
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF BLOCK COPOLYMER BY MECHANISTIC TRANSFORMATION FROM CATIONIC POLYMERIZATION TO CONTROLLED PHOTOPOLYMERIZATTON SUMMARY Polymers having photo labile iVjiV'-diethyl dithiocarbamoyl group (Et2NC(S)S-) at their co-end are widely preferred as they make possible the synthesis of block copolymers with different architectures by means of UV radiation at room temperature. Also atom radical transfer polymerization (ATRP) is one of the most researched areas as it allows controlling molecular weights and molecular weight distributions. In this study functional polytetrahydrofuran (C-PTHF) containing photo labile Et2NC(S)S- group was employed in the living/controlled photopolymerization of styrene (St) and block copolymers were synthesized. co-end functionalized C-PTHF, was obtained by living cationic ring opening polymerization using methyl trifiuoromethanesulfonate and the polymerization was quenched by the addition of JV,iV'-diethyl dithiocarbamic acid sodium salt Afterwards, photo block copolymerization of St was carried out with C-PTHF and cupper chloride (CuCl), as macroinitiator and catalyst respectively. Photo block copolymerization of St was achieved under 300 nm UV radiation at ambient temperature and without ligand on the contrary of usual ATRP methods. In addition block copolymerization of St with C-PTHF/CuCl/Ligand (Bpy) and C- PTHF/St initiation systems and the self polymerization of St were also performed under the identical conditions to investigate the reaction mechanism. vn