Farklı sübstitüentler içeren kurşun ftalosiyaninler
Lead phthalocyanines containing different substituents
- Tez No: 166203
 - Danışmanlar: PROF.DR. MAKBULE BURKUT KOÇAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
FARKLI SÜBSTİTÜENTLER İÇEREN KURŞUN FTALOSÎYANİNLER ÖZET Heteroatomik sistemler olan ftalosiyaninler, termal kararlılıkları, kimyasal dirençleri, elektriksel, optiksel veya sıvı-kristal özelliklerinden dolayı sadece teorik alanda değil, uygulamada da büyük öneme sahiptirler. Ftalosiyaninler ilk kez 1907 yılında, o-siyanobenzamidin sentezi sırasında yan ürün olarak raslantı sonucu bulunmuşlardır. Ftalosiyanin sözcüğü naphtha (mineral yağı) ve cyanine (koyu mavi) sözcüklerinin Yunanca karşılıklarından türetilmiştir. Ftalosiyanin ismi ilk kez 1933 yılında Imperial Bilim ve Teknoloji Koleji'nde çalışan Reginald P. Linstead tarafından bu yeni organik bileşikler sınıfını tanımlamak için kullanılmıştır. Pc makrohalkası genellikle dianyon olarak bulunur (Pc2-) ve farklı oksidasyon basamaklarına yükseltgenip indirgenir. Pek çok iyon makrohalkaya çok kuvvetli tutunur ve makrohalkayı bozmadan bu iyonları uzaklaştırmak imkansız gibidir. Uygun metal iyonu seçilirse, makrohalka oluşumu süresince template etki sağlanır. Metal iyonlarının çoğu, makrohalkayı bozmaz; hatta çok büyük olan metal iyonları bile Pc oyuğuna uygun hale gelir. Örneğin Pb2+, ftalosiyanin halkasının düzleminin üzerinde durur. Bugüne kadar ftalosiyaninlerde merkez atom olarak 70'den fazla farklı element kullanılmıştır. Ftalosiyanin ligandı metallerin hemen hepsiyle koordine edilebilir. Kare düzlem ftalosiyanin halkasının koordinasyon sayısı dörttür. Ftalosiyaninlerin daha yüksek bir koordinasyon sayışım tercih eden metallerle birleşmesi kare piramit, kare düzlem ya da oktahedral yapılarla sonuçlanır. Böyle durumlarda merkez metal atomu klorür, su ya da piridin gibi ligandlarla eksenel olarak koordine olur. Ftalosiyaninler lantanit ve aktinitler ile sandviç yapı kompleksi oluştururlar. Bu yapıda iki ftalosiyanin halkasının sekiz azot atomu ile koordine edilmiş bir merkez metal atomu bulunur. Ftalosiyaninler genelde ftalik asit, ftalik anhidrit, ftalimid, siyanobenzamid, ftalonitril isoiminoindolin ya da 1,2-dibromobenzen türevlerinin yüksek kaynama noktasına sahip bir çözücü içinde veya doğrudan ısıtılmasıyla elde edilir. xıFtalosiyanin makrohalkasında, moleküller arası etkileşimlerden dolayı periferal olarak sübstitüe olmamış türevler pratik olarak organik solventlerde çözünmez. Ftalosiyaninin periferal pozisyonlanna hacimli grupların sübstitüsyonu çözünürlüğü artırır. Bu yüzden tetra- ve okta- sübstitüe ftalosiyaninler geniş bir biçimde çalışılmıştır. Bu çalışmada, periferal pozisyonlarda her bir benzo birimi üzerinde bir dihekzilmalonat ve bunun yanında bir kloro (5) bir hekziltiyo grubu (6), veya bir hidrojen taşıyan (7) PbPc'ler 1-hekzanol içerisinde sentezlenmiştir. Ayrıca bir dietilmalonat ve bir kloro grubu taşıyan (4), Pb ftalosiyanin çözücüsüz ortamda, katı fazda sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapılan UV-VIS, İR, !H-NMR, FAB-MASS teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. ROOCv ^COOR HC x ROOC, ROOC'.COOR 'COOR Sekili XII
Özet (Çeviri)
LEAD PHTHALOCYANINES CONTAINING DIFFERENT SUBSTITUENTS SUMMARY The phthalocyanines which are heteroatomic systems due to their thermal and chemical stability, electrical, optical or liquid-crystal properties have considerable importance not only in theoretical field, but also in many different area of application. Phthalocyanines were discovered by accident in 1907, as a minor during the synthesis of o-cyanobenzamide by Braun and Tcherniac. The meaning of phthalocyanine from the Greek for naphtha (rock oil) and cyanine (dark blue), was first used by Reginald P. Linstead of Imperial College of Science and Technology in 1933 to describe this new class of organic compounds. Phthalocyanine macrocycle, usually as a dianion, is oxidized or reduced to different oxidation states. Many ions are strongly attached to the macrocycle and it is almost impossible to separate these. When a suitable metal ion is chosen, it provides template effect during the formation of macrocycle. Most of the metal ions, do not destroy the macrocycle, even some kind of large metal ions become suitable for the Pc cavity. For example Pb2+ lies above the Pc plane. To date, more than seventy different elements, have been used as central atoms in Pes. Pc ligand can be coordinated to nearly all of the metals. The coordinated number of square planar Pc ring is four. The phthalocyanines coordinated to the metals which prefer higher coordination number, result square pyramidal, square planar or octahedral structures. In such cases, central metal atom is coordinated to ligands like chloro, aqua or pyridine in axial positions. Pes form sandwich complexes with lanthanides and actinides. In their structures, one central atom, coordinated to eight nitrogen atoms of Pc ring, is present. Pes are usually prepared by heating phtalic acid, phthalic anhydride, phthahmide, cyanobenzamide, phthalonitrile, isoiminoindoline or 1,2-dibromobenzene derivatives directly or in a high-boiling solvent. In Pc macrocycle, non-peripherally substituted derivatives are practically insoluble in organic solvents due to intermolecular interactions. Substitution of bulky groups to xmthe peripheral positions of Pc ring increases the solubility, therefore terra- and octa- substituted Pes have commonly been studied. In this study, PbPcs containing one dihexylmalonate moiety on each benzo unit were synthisized; the other moieties to the ortho- positions to this moiety were chloro (5), hexylthio (6), and hydrogen (7). A last compound containing one diethylmalonate and one chloro (4) group on each benzo unit was synthisized without using any solvent in the solid phase. The structures of the complexes obtained were elucidated by using UV-VIS, IR, 'H- NMR, FAB-MASS techniques. ROOCv ^COOR HC X ROOC, ROOC'.COOR COOR Figure 1 xiv