Dikilitaş göleti (Niğde) ıslah çalışması
The rehabilitation of the Dikilitaş dam in Niğde
- Tez No: 178106
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışma 2007?2008 öğretim yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.Niğde ilinin 40 km kuzey doğusunda yer alan Dikilitaş Sulama Göleti'nin ıslah çalışması bu tezin çalışma konusunu oluşturmuştur. Dikilitaş Göleti rezervuar alanındaki sızma problemi yüzünden su depolayamamaktadır. İnceleme alanında çeşitli araştırmalar yapılmış ve gölet rezervuar alanının hangi tür nedenlerle su tutamadığı saptanmıştır. Daha sonra rezervuar alanındaki problemlerin ortadan kaldırılması için, yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucu Dikilitaş Göleti'nin sıkıştırılmış kil örtü (Clay Blanket) yöntemi ile ıslah edilmesine karar verilmiştir. Seçilmiş olan bu ıslah çalışmasında kullanılacak malzemenin uygunluğunu araştırmak için çeşitli sahaları temsil eden yerlerden numuneler alarak bu numuneler üzerinde zemin mekaniği deneyleri uygulanmıştır. Bu deneyler ilk olarak zemin sınıflamasına yönelik olan Atterberg, özgül ağırlık, tane boyu analizi deneyleridir. Daha sonra numunelerin mühendislik parametrelerin araştırılması açısından standart kompaksiyon, serbest basınç, permeabilite deneyi ve konsolidasyon deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları incelenmiş ve bu ıslah çalışması için kullanılacak en uygun numune tanıtımı yapılmış ve seçilmiştir. Sıkıştırılmış kil örtü ıslah çalışmasında uygulanacak kompaksiyon yöntemi ve yapılması gerekenler açık bir şekilde yazılmıştır ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as an MSc thesis at the Department of Geology in the Institute of Natural and Applied Sciences, University of Çukurova in the academic year of 2007-2008.The rehabilitation of the Dikilitaş dam 40 km northeast of Niğde is the subject of this study. The dam has not been able to store water due to leakage in its reservoir area. Several studies have been undertaken in order to delineate why the dam has not been able to store water behind it. After these studies, the rehabilitation of the dam by means of clay blanket method in its reservoir area has been decided to be the most suitable method. Suitable materials to use as a clay blanket have been studied by taking samples in different locations both within the reservoir area and the dam vicinity and soil mechanical tests have been performed on these samples. Firstly, index analysis such as Atterberg limits, specific gravity and grain size analysis were performed in order to classify the soil samples. Subsequently, compaction, unconfined compression, consolidation and permeability tests were performed in order to determine the engineering parameters of the samples. The best suitable sample for the rehabilitation has been determined according to the tests results. Finally, the method of compaction and other needs to be done in the rehabilitation have been explained and some suggestions were made.