Çok katlı çelik bir yapının EC 3 ve Türk standartlarına göre boyutlandırılması ve karşılaştırılması
Designing of a multi storey steel structure according to EC 3 and comparison with Turkish standarts
- Tez No: 166211
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada çok katlı bir çelik büro yapısının EC 3'e göre statik hesabı ve dizaynı yapılmış, elde edilen sonuçlar mevcut TS standartlarıyla karşılaştırılmıştır. İlk bölümde EC 3 ve TS 648 yönetmeliklerinin genel ilkeler, birleşimler, çekme çubukları, basınç çubukları, kirişler ve eğilme etkisi altındaki elemanlar açısından teorik karşılaştırılması yapılmış, elde edilen sonuçlar ilgili bölümlerin son kısımlarında verilmiştir. İkinci bölümde doğrusal olmayan statik analiz ( Pushover analiz) konusu hakkında teorik bir araştırma yapılmıştır. Analiz hakkında genel ilkeler, analizi kısıtlayıcı unsurlar ve analiz metotları hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç kısmında ise kapasiteyi belirlemek için yapılacak olan işlemler adım adım tarif edilmiştir. Uygulama kısmında kullanılan sistem x doğrultusunda 35,00 m. uzunluğa ve y doğrultusunda 15,00 m. genişliğe sahiptir. Sistemin planı Bölüm 4.3.2'de verilmiştir. X yönünde toplam 7 açıklık, y yönünde ise 3 açıklık bulunmaktadır. Bina büro yapısı olarak dizayn edilmiştir. Toplam olarak 5 kattan oluşmaktadır. Bütün kat yükseklikleri 3,25 m olup toplam bina yüksekliği 16,25 m'dir. Bina 2. Derece deprem bölgesindedir. Yerel zemin sınıfı ise Z2'dir. Deprem ve rüzgar nedeniyle meydana gelecek olan yer değiştirmeleri sınırlamak ve binanın rijitliğini artırmak amacıyla boyuna yönde süneklik düzeyi yüksek dışmerkez perdeler, enine yönde süneklik düzeyi yüksek çerçeveler tasarlanmıştır. Tüm yapı elemanları hadde profillerden teşkil edilmiş olup, sadece dışmerkez düşey çapraz profilleri boru profillerden teşkil edilmiştir. Döşeme sistemi olarak ekonomik çözüm elde etmek amacıyla kompozit döşeme sistemi kullanılmıştır. Her iki yönetmelik içinde yapılan statik hesaplar Sap2000 Yapısal Analiz Programı yardımıyla yapılmıştır. Yük analizleri tamamlandıktan sonra, yüklerin sisteme etki ettirilmesi ve etki ettirilen yüklerin doğruluğu global yükleme çıktılarından kontrol edilmiştir. Bu sayede kurulan sistemin ve girilen yüklerden elde edilen mesnet reaksiyonlarının tutarlılığı karşılaştırılmış olup doğruluğu onaylanmıştır. Girdi ve çıktıların tutarlılığı kontrol edildikten sonra şartnamelere uygun olarak yük durumları ve kombinasyonlar düzenlenmiş olup, bu veriler ışığında yönetmeliklere uygun olarak eleman boyutlandırılması ve birleşim hesaplamaları tamamlanmıştır. Dizayn kriterleri olarak deplasman sınırları da göz önünde bulundurularak hesaplar yapılmıştır. Bu sebepten bazı durumlarda kesit gerilmeleri düşük değerlerde olmasına karşın deplasman koşullarının sağlayacak kesitlerin seçilmesine dikkat edilmiştir. Yapının 3 boyutlu çizimleri Xsteel programı yardımıyla yapılmış, genel yerleşim, imalat resimleri ekte verilmiştir. Sonuç olarak bina deprem ve rüzgar yüklerini ve diğer tüm etkileri yönetmeliklerde verilenler doğrultusunda karşılayacak biçimde tasarlanmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, designing and static analysis of a multi storey steel structure according to EC 3 has been made. The results of these has been compared with existing TS standarts. In first part, general rules, connections, tension elements, compression elements, beams and under bending moment effect elements has been investigated. The results were presented in conclusions. In second parts, non-linear analysis method has been researched. Pushover analysis procedure has been presented step by step. In practice parts, the system length of the structure on direction x is 35,00 m. The length of the structure on direction y is 15,00 m. The system plan can be found Part 2.5. Span number of x direction is 7. Span number of y direction is 3. The structure has been designed as an office building. There is a 5 storey in the structure. All storey has 3,25 m height. The building height is 16,25 m. The structure is in seismic zone 2. Due to earthquake and wind lateral loads effects, high ductile vertical bracing has been designed for longitudunal direction, high ductile moment frame has been design for transversal direction. All member of the structure, except for vertical bracing profile, are rolling profile. The vertical bracing profil has been selected as a pipe profile. For economical benefit, storey slabs have been designed as a composite. Static analysis of the system for both standarts has been made by using Sap2000 structural analysis program. After finishing analysis of system loads, global load balance was checked. This ckecking is made for verifying the correction of load input and output. The combination of loads has been occured, and the system member design has been finished. The designing of the member have been made by concerning displacement conditions. For that reason, sometimes the member stress ratio is lower than expected. The general arrangement and workshop drawing of the system have been prepared by using Xsteel modelling and detailing program. As a result, the office building has been designed to response the effect of the seismic and wind lateral loads. XVll