Farklı kromit oluşumlarının spektroradyometrik yöntemle spektral yansıtma eğrilerinin belirlenmesi ve uydu verileri ile spektral analizi
Determining spectral reflectance of different chromite formations by spectroradiometric method and spectral analysis with the satellite data
  1. Tez No: 166212
  2. Yazar: BERNA TANDAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GONCA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
FARKLI KROMIT OLUŞUMLARININ SPEKTRORADYOMETRIK YÖNTEMLE SPEKTRAL YANSITMA EĞRİLERİNİN BELİRLENMESİ VE UYDU VERİLERİ İLE SPEKTRAL ANALİZİ ÖZET Dünya nüfusunun hızla artmasına paralel olarak tükenen doğal kaynaklar, enerji yetersizliği, çevre sorunları, yerleşim konulan, yeryüzü hakkında yeni bilgiler edinme isteği gibi sorunlara çözüm amacıyla uzay teknolojisindeki gelişme hızla ilerlemektedir. Arada fiziksel bir temas olmaksızın bir cisimden yayılan ışınımın nitelik ve nicelik yönünden değerlendirilmesi ile cismin özelliklerinin, uzaktan ortaya konması ve ölçülmesi şeklinde tanımlanan uzaktan algılama, son yıllarda bir çok bilim dalı içerisinde uygulama alam bularak geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, cisimlerin uzaktan algılama ile yüksek doğrulukla belirlenebilmesi amacıyla doğal (güneş ışığı) veya yapay ışığın minerallerden veya maddelerden yansıtma ve yutulma değerlerini ölçen ve bu ölçümleri grafiksel olarak sunan spektroradyometre kullanılarak, kayaç türleri üzerinde ölçümler yapılmıştır. Spektroradyometre kullanılarak, 350-2500nm dalga boyu aralığında, görünür ve kızılötesi bölgelerde, İ.T.Ü Maden Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölüm Laboratuarı 'ndan alınan dokuz farklı kayaç üzerinde yapılan ölçümler sonucunda, her kromit türüne ait spektral yansıtma eğrileri belirlenmiştir. Ölçülen yüzeylerdeki tüm noktalardan bir kayaca ait tek bir grafik elde etmek için,“ortalama değer hesaplaması”yapılmıştır. İ.T.Ü. Maden Fakültesi tarafından Bursa Bölgesi'nden temin edilen kromit türlerine ait verilerin spektral analizleri ile, kimyasal analiz sonuçlan birlikte yorumlanmıştır. Yer yüzeyini incelemek üzere kullanılan belli başlı uydulardan ASTER, LANDSAT, SPOT5, IKONOS ve QUICKBIRD multispektral uydu verileri, Bursa bölgesi çevresinde yer alan dokuz farklı kromit türlerinin belirlenebileceği band aralıklan ile örtüştürulerek değerlendirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
DETERMINING SPECTRAL REFLECTANCE OF DIFFERENT CHROMITE FORMATIONS BY SPECTRORADIOMETRIC METHOD AND SPECTRAL ANALYSIS WITH THE SATELLITE DATA SUMMARY Space technology is improving rapidly in order to solve the problem of exhausting natural sources, lack of energy submit, ecological problems, settlement issues and desire to acknowledge further information about the earth's surface as the human population increases. By sensing and recording reflected or emitted energy and processing, analyzing, and applying that information, remote sensing is used widely as the science of acquiring information about the Earth's surface without actually being in contact with it. In order to determine the minerals or the materials under natural (sun) or artificial light source with high accuracy by using remote sensing, a spectroradiometer is used measuring the reflected and emitted values and presents the results graphically. In this study, different types of rocks are being measured using a special type of spectroradiometer. Between the 350-2500nm wavelength interval, in the infrared&visible regions, spectral reflectance of nine different chromite types obtained from İ.T.Ü. Faculty of Mines, Jeological Engineering Department laboratory, are being determined by using a spectroradiometer to determine a single graphic from all the measured points of the rocks,“Mean Value Calculation”method is used. The chromite samples, obtained from Bursa area by i.T.Ü. Faculty of Mines, interpreted together with the spectral and chemical analysis. In this study, multispectral data from the major satellites ASTER, LANDSAT, SPOT5, IKONOS and QUICKBIRD, which are used to investigate the earth's surface, are analyzed together with the spectral resolution band intervals in which all the nine chromite kinds can be specified.