Stok kontrol yazılımının kullanılabilirliğinin geliştirilmesi
Development of stock control software usability
- Tez No: 166233
- Danışmanlar: PROF.DR. NİGAN BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
STOK KONTROL YAZILIMININ KULLANILABİLİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Bilgisayar destekli süreç yönetimi günümüzde işlem hacmi artan işletmeler için vazgeçilmez bir araçtır. Gün geçtikçe artan bilgisayar kullanımı ve ortaya çıkan farklı yeteneklerde ki yazılımlar sonucunda ekranların kullanılabilirliği tasarımcılar tarafından ele alınan önemli bir araştırma konusu olmuştur. Kullanıcı arayüzü bir yazılımın teknolojik olarak sunduğu avantajlarını kullanıcıların en kolay biçimde değerlendirmesini sağlayan önemli bir öğe olmuştur. Bu çalışmada literatürdeki etkileşim, arayüz ve ekran tasarımı yaklaşımları incelenmiştir. Böylelikle kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda mevcut bilgi ve tecrübelerin ortaya konması mümkün olacaktır. İncelemeler sonucunda farklı yaklaşımların avantajlı yönleri seçilen model kullanıcı arayüzü tasarımına uygulanmıştır. Model bir işletmenin stok kontrol işlemlerini ihtiyaçları karşılayacak şekilde yönetilmesine olanak verecek bir yazılımın arayüzü olarak belirlenmiştir. Kullanıcı arayüzünün işlevsel prototipini oluşturmak üzere tasarlanan yapısal prototipin değerlendirilebilmesi için farklı kullanılabilirlik test metotları uygulanmıştır. Bilgisayar destekli olarak uygulanan kullanılabilirlik çalışmaları sayısal veriler sunarak objektif değerlendirme yapılmasına olanak vermiştir. Kullanılabilirlik çalışması sonucunda geliştirilen işlevsel prototip otomotiv yan sanayi alanında üretim yapan bir işletmede 18 ay süreyle aktif olarak kullanılmış ve kullanım süresince farklı kullanıcılardan elde edilen veriler ışığında arayüz iyileştirilmiş ve potansiyel gelişim alanları ortaya konmuştur. Elde edilen tüm sonuçların ve geliştirmeye açık alanların ortaya konmasının yanısıra kullanıcıların ihtiyaçlarını ortaya koymakta zorlandıkları görülmüştür. Bu durumda tasarımcıların kullanıcılardan geri beslenecek bilgiyi beklemek yerine, farklı yöntemler uygulayarak kullanıcıların değişen ihtiyaçlarını belirlemek üzere, sürekli bir sorgulama durumunda olması gerektiğini ortaya koymaktadır. vm
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF STOCK CONTROL SOFTWARE USABILITY SUMMARY Computer aided process management is a common practice for a company to handle the increasing operation volumes. As a result of daily increasing computer usage and new developed software, usability of these interface became an important subject to be studied by designers. User interface is the key for the users to be able to control the technological capabilities of the software. In this study, different approaches to interaction, interface and display design had reviewed. The current knowlegde and experience for the user interface design will be revealed by this review. With the evaluation of different approaches, combination of the advantages of these approaches applied to the selected model user interface. Model was chosen as a user interface of a software designed to fullfil the requirements of a company's warehouse functions. Before designing a functional user interface, a constructive prototype was used to perform new usability testing metods. Computer aided usability testing approach led to quantitative data and objective evaluation. After the evaluation of the usability tests a functional user interface prototype was designed and used actively at a company in a period of 18 months time. User interface was developed by getting feedback from different users of the user interface in it's lifetime. Potential improvement areas were also defined. In addition to the test results and potetial improvement areas, an issue found about users that they were not able to express their requirements about the system. So designers should have concentrated on defining continuously changing user requirements with different methods. IX