Statik itme analizi yöntemiyle mevcut bir betonarme yapının incelenmesi ve uygulanması
Evaluating of existing structures by using by pushover analysis
- Tez No: 166269
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
statik itme analizi yöntemiyle mevcut bir betonarme yapının incelenmesi ÖZET Bu çalışmada, binalar için performans kavramı, doğrusal olmayan bir hesap yöntemi olan statik itme yöntemiyle binalarının deprem güvenliğinin irdelenmesi konusu hakkında ayrıntılı bilgi verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca 'Statik İtme Yöntemi' kullanılarak 4 katlı mevcut betonarme bir yapının deprem güvenliği tahkik edilmiştir. 5 bölüm halinde sunulmuş olan bu çalışmanın, birinci bölümünde çalışmanın içerdiği konular hakkında genel bilgi verilmiş ve bu konuların önemi özetle vurgulanmıştır. İkinci bölüm, güncel bir konu olan performans kavramına ayrılmıştır. Bu bölümde ilk olarak, performans kavramının genel tanımı yapılmış, daha sonra, binalar için olası performans seviyeleri ve bu performans seviyelerinin belirlenmesinde etkili olan kriterler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın temelim oluşturan ve statik itme analizine dayanan 'Kapasite Spektrum Yöntemi' ana hatlarıyla açıklanmış ve bu yöntemin nasıl uygulanacağı belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, çalışmanın kapsamı içinde ele alman yapının doğrusal olmayan analizinde kullanılan ve statik itme yöntemine dayalı olarak geliştirilmiş olan EPARC analiz programının içeriği kısaca anlatılmıştır. Programın dayandığı hesap yönteminin esasları, varsayımları, programın giriş ve çıktı dosyalan hakkında bilgi verilmiştir. Planı belirli betonarme bir yapının mevcut durumdaki deprem güvenliği SAP 2000 ve EPARC analiz programlan kullanılarak tahkik edilmiştir.Elde edilen analiz sonuçlarına göre yapıda güçlendirme çalışması yapılmış ve göçme yükü ile deprem güvenliği yeniden belirlenmiştir. Son bölümde analiz sonuçlan karşılaştırılmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the following subjects are presented; performance based design, assessment of seismic safety by using pushover analysis method (a linear static analysis method) of existing structures. Besides, 'A four-story RC building' is evaluated The study consists of five chapters. There is an introduction to the subjects, and their importances are summarized in Chapter 1. The performance objectives are given in Chapter 2. Firstly 'performance objectives' are defined, after that the building performance levels and parameters for determining the performance levels are presented In the following chapter, principles of 'The Capacity Spectrum Method' based on pushover analysis and application of the method are presented. In the chapter 4, the contents of 'EPARC analysis program', used in the nonlinear analyze of the building and based on pushover analyze method are given briefly. Principles of the program, assumptions, inputs entered on the program, and outputs are explained. A RC building having four storys is evaluted with SAP 2000 and EPARC analysis programs assessing seismic safety of the building. According to the results of the analysis retrofit has been done; collapsing load and earthquake security has been determined. In the final part, a comparison between analysis results has been compared and a general conclusions are given. XUl