Statik itme (pushover) yöntemiyle mevcut bir yapının güvenliğinin belirlenmesi
Determination of the seismic safety of an existing structure by pushover analysis method
- Tez No: 166251
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
STATİK İTME (PUSHOVER) YÖNTEMİYLE MEVCUT BİR YAPININ GÜVENLİĞİNİN BELİRLENMESİ ÖZET Bu çalışmada, yapıların depreme karşı davranışları performans kavramına bağlı olarak incelenmiş, lineer olmayan bir analiz yöntemi olan“Statik İtme”yöntemi kullanılarak yapıların deprem etkisi altında güvenilirliği ve yapılabilecek güçlendirme çalışmaları değişik kriterler altoda değerlendirilmiştir. Ayrıca, 1975 Deprem Yönetmeliği şartlarına göre inşa edilmiş 3 katlı betonarme bir yapının taşıyıcı sistemi ayrıntılı bir şekilde incelenerek, Statik îtme yöntemiyle deprem güvenliği tahkiki yapılmış ve gerekli güçlendirme çalışması yapılarak incelenen konunun örneklemesi yapılmıştır. Sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde deprem hakkında genel bilgiler verilmiş, çalışmanın içeriği ana hatlarıyla tanımlanmıştır. ikinci bölümde performans kavramı ayrıntılı olarak incelenmiş, yapısal ve yapısal olmayan performans seviyeleri, yapı performans seviyeleri ve yer hareketlerinin smıflandmlması konulan incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Statik İtme Analizi ve bu analizde kullanılan“Kapasite Spektrum Yöntemi”ayrıntılı olarak anlatılmış, konuyla ilgili kavramların açıklamaları yapılmıştır. Dördüncü bölümde Statik İtme Analizi için kullanılabilen, çalışmalarda büyük kolaylık sağlayan bilgisayar desteğini sağlayabilmek amacıyla geliştirilmiş EPARC yazılımı ve SAP 2000 yapısal analiz programı hakkında bilgi verilmiş, hesap yöntemleri ve programlan kullanmaya yönelik genel esaslar tammlanmıştir. Beşinci bölümde statik itme analizi ile güvenliği belirlenecek olan mevcut bir 3 katlı betonarme bina incelenmiş, 1975 deprem yönetmeliği şartlan göz önüne alınarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yapıya güçlendirme yapılması gereği ortaya çıkmış, güçlendirme yapılarak yapının deprem güvenliği tekrar tahkik edilmiştir. Son bölümde ise mevcut bina ve güçlendirilmiş bina analiz sonuçlan karşılaştırmalı tablolarla verilerek sonuçlar yorumlanmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE SEISMIC SAFETY OF AN EXISTING STRUCTURE BY PUSHOVER ANALYSIS METHOD SUMMARY In this study, the behaviours of the structures are examined under seismic effects depending on the performance concept. The seismic safety of the structures and possible retrofit works are evaluated with different criterias by using Pushover Analysis method which is described as a non-lineer analysis method. Besides, the practice of the mentioned topic is assigned on an existing 3 storey RC structure which has been built regarding the 1975 Earthquake Regulations. General information about earthquakes is described and the content of this study is summarized in Chapter 1. Chapter 2 is allocated to the performance concept in detail and some principal items as constructional performance levels, non- constructional performance levels and building performance levels are presented. In Chapter 3,“The Capacity Spectrum Method”based on Static Pushover Analysis and the application steps of this method are explained one by one. In Chapter 4, computer based structural analysis programs EPARC and SAP 2000 which can be used for the Static Pushover Analysis are described. Principles, assignments, considerations and the calculation methods are briefly explained and the program interfaces are described basicly. In the following chapter, Chapter 5, the structure of an existing RC building is structurally examined regarding the 1975 Earthquake Regulations and a model for an evaluation phase has been prepared. According to the results of the analysis retrofit has been done and the analysis has been repeated. In the final part, the analysis results have been presented by comparision tables and general evaluations are interpreted. xv