Gemi enkesitinde düzlem çerçeve modellemesi ile sınır koşullarının nümerik ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experimental observation of boundary conditions with plane frame modelling in ship cross-section
  1. Tez No: 166253
  2. Yazar: MURAT ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTEKİN BAYRAKTARKATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GEMİ ENKESİTİNDE DÜZLEM ÇERÇEVE MODELLEMESİ İLE SİNİR KOŞULLARININ NÜMERİK VE DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ ÖZET Türk Loydu Çelik Tekne Klaslama Kural Kitabında, bir gemiyi oluşturan yapı elemanlarıyla ilgili olarak birtakım minimum mukavemet momenti ifadeleri ile bazı katsayılar bulunmaktadır. Gemiyi oluşturan yapı elemanlarından birisi normal kemerelerdir. Bu çalışmada, normal kemereler için birtakım minimum mukavemet momenti ifadeleri ile bazı katsayılar önerilecek ve bu ifadeler Türk Loydu Çelik Tekne Klaslama Kural Kitabında normal kemereler için verilen ifadelerle karşılaştırılacaktır. Birinci bölümde, öncelikle nümerik çalışmalar ve beraberinde gelişen bilgisayar destekli çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, ardından sonlu elemanlar yöntemiyle ilgili olarak yapılan çalışmalar anlatılmıştır. İkinci bölümde, bir eleman üzerindeki gerilme dağılımlarını gösteren deneysel bir yöntem olan fotoelastisite yöntemi ile günümüzde sıklıkla kullanılan nümerik bir yöntem olan sonlu elemanlar yöntemi hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, fotoelastisite yöntemini kullanarak yapılan deneysel çalışma anlatılmış ve elde edilen gerilme dağılımları, sonlu elemanlar paket programı olan ANSYS'den elde edilen gerilme dağılımlarıyla karşılaştırılmıştır. Deneysel yöntem kullanılarak, ANSYS'den elde edilen gerilem dağılımlarının doğruluğunun desteklenmesi amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde, sistemin ANSYS'de nasıl modellendiği anlatılmış, model üzerinde posta ile kemerenin birleştiği noktaya ait ankastrelik moment oram (cı) değerleri hesaplanmış ve bu model üzerinde yapılacak olan yapısal değişikliklerin ilgili noktalardaki ankastrelik moment oranına (cı) nasıl etki ettiği incelenmiştir. Hesaplanan ankastrelik moment oranlarından yararlanılarak, normal kemereler için bir minimum mukavemet momenti ifadesi ortaya çıkarılmıştır. Ortaya konulan bu ifade, Türk Loydu Çelik Tekne Klaslama Kural Kitabında normal kemereler için verilen ifadelerle karşılaştırılmıştır. Beşinci bölüm ise, sonuç bölümüdür. Bu bölümde, elde edilen veriler yorumlanmış ve elde edilen verilerle ilgili olarak bazı eğriler çizilmiştir. Ayrıca, normal kemerelerin minimum mukavemet momenti ile ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
NUMERICAL AND EXPERIMENTAL OBSERVATION OF BOUNDARY CONDITIONS WITH PLANE FRAME MODELLING IN SHIP CROSS- SECTION SUMMARY In Turkish Loyd Steel Vessel Classification Rules, there are some formulations of section modulus and constants regarding structures forming a ship. One of these structures is normal beam. In this study, some expressions and constants for normal beams will be suggested and these expressions will also be compired with the expressions given by Turkish Loyd Steel Vessel Classification Rules. In part one, firstly, numerical studies have been explained then some informations regarding finite element method have been given. Besides, the aim to do this study has been explained. In part two, theoretical information about photoelasticity method that shows the stress distributions on a structure and finite element method used frequently in recent years have been given. In part three, the experimental study made with photoelasticity method have been explained and the achieved stress distributions have been observed. These stress distributions have been compired with the stress distributions achieved with ANSYS that is a finite element package programme. The aim in using the experimental method is to support the truth of the stress distributions achieved with ANSYS. In part four, how the system has been modeled in ANSYS has been explained and built-in support moment rates (ci) belonging to the point that is the connection between frame and beam on the model have been calculated and how the changes to do on the model have affected“ci”values has been showed. Making use of the calculated“ci”values, a section module expresion has been formed. Part five is a final part. In this part, the achieved datas have been commented and some graphics have been drawn. Besides, some suggestions have been made. xn