Gemi hareketlerinin analizi
Analysis of ship motions
- Tez No: 166254
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
GEMİ HAREKETLERİNİN ANALİZİ ÖZET Gemi dalgalar arasında ilerlerken altı serbestlik derecesinde hareketler yapar. Bu hareketlerin analizi için kullanılan basitleştirilmiş durumlardan biri, geminin dalga tepelerine normal doğrultuda hareket ettiği durumdur. Bu koşulda gemi sadece simetri düzlemi içerisinde boy-öteleme, dalıp-çıkma ve baş-kıç vurma hareketleri yapmaktadır. Geminin simetri düzlemi içerisinde yaptığı söz konusu hareketler incelendiğinde, boy-öteleme hareketinin dalıp-çıkma ve baş-kıç vurma hareketlerine olan etkisinin ihmal edilebilir derecede olduğu görülür. Bu çalışma kapsamında, geminin baştan gelen düzgün dalgalarda yaptığı dalıp-çıkma ve baş-kıç vurma birleşik hareketleri incelenmiştir. Çalışmanın tamamım iki ana bölüme ayırarak ele almak mümkündür. îlk bölümde Korvin-Kroukovsky'nin dilim teorisi, Excel programı kullanılarak beş tablo şeklinde bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Tabloların ve yöntemin işlerliğinin gösterilmesi amacıyla iki uygulama çalışması yapılmıştır. Bir savaş gemisi ve bir konteynır gemisi formunun baştan gelen düzgün dalgalardaki dalıp-çıkma ve baş-kıç vurma hareketleri geliştirilen tablolar ve hazır bir ticari program olan Lloyds' Register programı ile hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle ve deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde ise, Kaplan (1969), Vugts (1970), Gerristma ve Beukelman (1964) ve Ogihie ve Tuck (1969)'ın yöntemlerinin, hidrodinamik katsayıların, dalıp-çıkma ve baş-kıç vurma hareket genliklerinin ve boyuna eğilme momentlerinin hesaplanmasında gösterdikleri farklılıkların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Lloyds' Register programının ilk versiyonu olan Scores programı modifiye edilerek sözü geçen dört teoriye göre üç boyutlu hidrodinamik katsayıların hesaplanabildiği açık bir kod elde edilmiştir. Bu program kullanılarak, bir savaş gemisi formunun baş-kıç vurma ve dalıp-çıkma hareketleri, dalıp-çıkma ek su kütlesi ve sönüm katsayıları ve boyuna eğilme momentleri söz konusu dört yöntem ile hesaplanarak, elde edilen sonuçlar birbirleriyle, deney verileriyle ve literatürdeki sayısal hesaplamalarla karşılaştırılmıştır. Giriş bölümünde, gemi hareketleri tanımlanmış, daha önce konu ile ilgili yapılmış çalışmalardan ve genel olarak dilim teorisinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Korvin-Kroukovsky yönteminin tablolarla bilgisayar ortamına aktarılması adım adım anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Korvin-Kroukovsky yönteminin uygulama çalışmasında, karşılaştırmalar için kullanılan Lloyds Register gemi hareketleri hesap programının işleyişi ve teorisi ile ilgili bilgi verilmiştir. Dolayısıyla, Kaplan (1969), Vugts (1970), Gerristma ve Beukelman (1964) ve Ogilvie ve Tuck (1969)'ın teorilerinin uygulanmasında modifiye edilerek kullanılan, Lloyds' Register programının ilk xıversiyonu olan Scores programının teorisi de özetlenmiştir. Sözü geçen iki program da yöntem olarak Kaplan (1969) tarafından geliştirilen dilim teorisini esas almışlardır. Bu bölümde, ayrıca Kaplan (1969), Vugts (1970), Gerristma ve Beukelman (1964) ve Ogilvie ve Tuck (1969)'ın teorilerinin, üç boyutlu hidrodinamik katsayıların hesaplanmasında gösterdikleri farklılıklar incelenmiştir. Sonuçlar ve tartışmalar bölümünde ise, Korvin-Kroukovsky yöntemi ve diğer dört yöntem için yapılmış uygulama çalışmaları, çalışma kapsamında kullanılan gemi formları ile ilgili ayrıntılı bilgi ve uygulama çalışmalarının sonuçlan yer almaktadır. Ayrıca yapılan çalışma genel olarak değerlendirilmiştir. X11
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF SHIP MOTIONS SUMMARY A ship traveling obliquely to the direction of wave crests will experience a complicated series of oscillations. In the analysis, these motions are considered as the summation of six components, three translational and three rotational. One of the special simplified cases for investigating the motions of a ship in harmonic waves is the one that the ship travels in a direction normal to the wave crests and experiences only surge, heave and pitch motions in the plane of symmetry. The oscillatory surging motions do not appear to be of direct interest in defining the seagoing qualities of the ships. In the scope of this study, the pitching and heaving motions of a ship traveling in regular head seas are investigated. It is possible for the whole study to be investigated in two main parts. The first part is consisted of the method of Korvin-Kroukovsky, which is based on the strip theory, and used for the calculations of previously mentioned ship motions. The method of Korvin-Kroukovsky is divided into five major parts and transferred into five tables in Excel program so that the application of the method is facilitated. The tables are devised to implement the linearized theory based on the assumption that wave heights and motions are small enough so that the coefficients of equations of motions may be considered as constant in time. Two case studies are carried out for verifying the prepared tables. The heaving and pitching motions of a warship and a container form in regular head seas are investigated by using two programs, the tables prepared in Excel and a commercial ship motions program, Lloyds' Register. The comparison of the computed motions by two programs and the comparison of the computed results with the towing tank tests over a range of wave lengths are done. At the second part, the theories of Kaplan (1969), Vugts (1970), Gerristma and Beukelman (1964) and Ogilvie and Tuck (1969 are investigated. The variations, caused by different forward speed effect terms in the hydrodynamic coefficients, heave and pitch motion amplitudes and the bending moments are investigated for comparing the four theories. The Scores program, which is the earliest version of Lloyds' Register commercial program, is modified so that the three dimensional hydrodynamic coefficients could be calculated according to the four theories. The heave added mass and damping coefficients, heave and pitch motion amplitudes and longitudinal bending moments of a warship form are calculated by using this program. The results obtained with the four theories are compared with eachother, the experimental data and the computational data in the literature. xmIn the introduction part, the ship motions are defined and an extensive literature review is given about the calculation of ship motions and the strip theory. Also the strip theory is explained in detail. The second chapter is a step-by-step guide to the computational procedure of the Korvin-Kroukovsky method which calculates the forces that act on a ship in regular head seas and result in heaving and pitching motions and longitudinal bending moments. In the third chapter, the commercial ship motions program of Lloyds' Register, which is used for verification of Korvin-Kroukovsky method in the case study, is examined. Information is given about the calculation process and the theory of the Lloyds' Register program. Since the program Scores is the first version of the Lloyds' Register program, the theory included in the third chapter is also valid for it. It is also necessary to state that, the theory of the previously mentioned programs is the one that is developed by Kaplan (1969). Also, the terms that are separately included by the four theories in the three dimensional hydrodynamic coefficients are investigated in this chapter. In the last chapter, conclusions, the case studies, the ship forms that are used in the case studies and the results obtained from the case studies are included in detail. Also, the evaluation of the whole study is done. xiv